Złożono już 345 tys. formularzy PIT przez Internet

To - jak podaje Ministerstwo Finansów - prawie o 21 tys. więcej niż w całym 2010 r., a do końca okresu rozliczeniowego zostało jeszcze półtora miesiąca.

Jak podaje Ministerstwo Finansów, już czwarty rok podatnicy mają możliwość przesyłania deklaracji rocznych przez Internet. Przełomowy dla upowszechnienia tej formy rozliczania był kwiecień 2009 r., kiedy powstała możliwość składania pierwszych zeznań PIT-37 bez podpisu kwalifikowanego. Umożliwiło to skokowy wzrost korzystania z systemu e-Deklaracje służącego do rozliczeń przez Internet - podczas gdy w 2008 r. skorzystało z niego 390 podatników, to rok później już blisko 90 tys. W roku 2010 rozszerzono katalog deklaracji przesyłanych bez podpisu kwalifikowanego o PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39. Liczba przesłanych zeznań w 2010 r. wzrosła dzięki temu niemal do 324 tys.

W roku 2011 bez podpisu elektronicznego można składać kolejne zeznania: PIT-28, PIT-16A, PIT-19A wraz z załącznikami, a także wniosek PIT-16 oraz korektę deklaracji. Dodatkowym udogodnieniem dla osób rozliczających PIT-36 i PIT-37 wspólnie z małżonkiem jest brak wymogu składania przez drugiego z małżonków pełnomocnictwa (UPL-1). "Dzięki tym ułatwieniom w tym roku, jeszcze przed największym natężeniem składania zeznań, złożono o ponad 20 tys. zeznań więcej niż przez cały 2010 rok" - mówią przedstawiciele Ministerstwa Finansów. "Chociaż wciąż więcej osób rozlicza się z urzędem skarbowym "papierowo", e-Deklaracje stają się coraz bardziej popularne, a podatników przekonuje oszczędność czasu i pieniędzy oraz bezpieczeństwo danych" - dodają.

Zobacz również:

  • e-Obywatel w e-Państwie - pieniądze
Jak wypełnić PIT za rok 2010 nie chodząc do urzędu skarbowego

Pracodawcy zaczęli już przekazywać nam informacje o wynagrodzeniach za rok 2010. Warto więc przymierzyć się do wypełnienia PIT-a, a lepiej e-PIT. Trzeci już rok z rzędu Ministerstwo Finansów pozwala nam bowiem wysłać rozliczenie podatków drogą elektroniczną za pomocą platformy e-Deklaracje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200