Złoty Medal w Brukseli dla geokompozytów z UP we Wrocławiu

Element geokompozytowy wspomagający wegetację roślin otrzymał Złoty Medal na 62. Światowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik „BRUSSELS INNOVA 2013”.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu Małgorzata Wanke-Jakubowska, zespół z tej uczelni w składzie: Krzysztof Lejcuś, Henryk Orzeszyna, Daniel Garlikowski, Andrzej Pawłowski, otrzymał Złoty Medal za element geokompozytowy do wspomagania wegetacji roślin oraz Złoty Medal przyznany przez Chorwackie Stowarzyszenie Wynalazców.

Technologia opracowana w Instytucie Inżynierii Środowiska Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji służy zatrzymywaniu wody w glebie. Geokompozyty sorbujące wodę mogą być wykorzystane także na skarpach i wałach przeciwpowodziowych. Dzięki temu, że zwiększają trwałość roślin porastających umocnienia, minimalizują ich erozję. Ma to duże znaczenie nie tylko w sytuacjach kryzysowych, podczas zagrożenie powodziowego, ale także w czasie codziennej eksploatacji umocnień.

Na tegoroczną edycję targów, gdzie prezentowane są najnowsze technologie i rozwiązania z dziedziny medycyny, informatyki, chemii, biologii i elektroniki, przyjechali wystawcy z 13 krajów, m.in. Francji, Włoch, Chorwacji, Iranu, Rosji i Polski. Podczas spotkania zaprezentowano 230 innowacyjnych rozwiązań, w tym 93 polskie wynalazki.

PAP - Nauka w Polsce

kwa/ krf/

autor: PAP

źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,398171,zloty-medal-w-brukseli-dla-geokompozytow-z-up-we-wroclawiu.html

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200