Złote medale Infosystem '96

Sąd Konkursowy nagrodził osiem, z kilkudzisięciu zgłoszonych produktów.

Sąd Konkursowy nagrodził osiem, z kilkudzisięciu zgłoszonych produktów.

Na tegorocznych targach Infosystem '96 odbył się, zorganizowany przez Biuro Informacji Technicznej MPT, konkurs o Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich. Oto lista i opis nagrodzonych produktów:

Obrotowy monitor MicroScan 17 X+

Jest to produkt tajwańskiej firmy ADI Corp. Kolorowy monitor można obracać o 90 stopni, co umożliwia np. wyświetlanie pionowo pełnej strony formatu A4. Obecnie w zastosowaniach DTP, aby obejrzeć stronę A4, korzysta się zwykle z kosztownych monitorów 21" (prawie trzykrotnie droższych od modeli 17").

MicroScan 17 X+ ma przekątną ekranu nieco większą niż 17" (325 x 244 mm), średnicę plamki 0,26 mm. Wyposażony jest w maskę z Invaru (metal o prawie zerowym współczynniku rozszerzalności temperaturowej), maks. rozdzielczość wynosi 1280 x 1024, częstotliwości odchylania 100 Hz i 64 kHz, zaś częstotliwość wideo 85 MHz. Jest urządzeniem kontrolowanym przez , który pozwala na kalibrację kolorów i "pamięta" kilkanaście trybów pracy. Może współpracować z komputerami IBM i Apple.

Cena monitora wynosi ok. 2300 zł + VAT.

Modem Comtel 2

Urządzenie wyprodukowała poznańska firma Compol II. Niedawno do modemu dołączono oprogramowanie WinTel, obsługujące wszystkie funkcje tego urządzenia.

Parametry użytkowe Comtel 2 są porównywalne z najlepszymi modemami firm światowych (m.in. w wersji RCV 288 obsługiwany jest standard V.34, przy czym każdy rodzaj urządzenia może być upgrade'owany do tej wersji). Jego zaletą, jak podkreśla producent, jest wysoka skuteczność działania w polskiej sieci telefonicznej.

Comtel 2 może pracować jako uniwersalny faks oraz może być stosowany do rejestracji i transmisji obrazów. Ma wbudowane funkcje telefoniczne, takie jak: automatyczna sekretarka, książka telefoniczna, realizacja zadanego wcześniej planu połączeń, prowadzenie dziennika transmisji.

Modem Comtel 2 w najwolniejszej wersji kosztuje 420 zł - a w najszybszej - 790 zł. Cena programu WinTel wynosi 95 zł (ceny bez VAT).

Karta AV Master

Zaledwie w cztery tygodnie po światowej premierze na targach CeBIT niemiecka firma FAST Multimedia AG zaprezentowała w Poznaniu kartę wideo zintegrowaną z kartą dźwiękową.

AV Master przybliża profesjonalne metody, które miał poprzedni produkt Fast - system Video Machine - do możliwości użytkowników wyposażonych w komputery osobiste z PCI i Windows 95.

W urządzeniu wykorzystano nowe technologie: PCI bus mastering i DMA. Karta AV Master pełni rolę nadrzędnego kontrolera szyny PCI i może zapisywać dane bezpośrednio do systemu RAM. Pozwala to na digitalizację zewnętrznego sygnału wideo z szybkością 5 MBps i przetwarzanie sygnału wideo (np. 50 klatek PAL) na rozdzielczość 768 x 576 z 24-bitową głębią kolorystyki. Dane podlegają kompresji 1:4 i mogą być zapisane na dysku twardym. Korzystając z dołączonego oprogramowania, można zapis edytować - np. dodać napisy, zrealizować montaż, a następnie z powrotem zapisać na taśmę.

AV Master kosztuje ok. 1500 DEM (bez VAT, z oprogramowaniem MediaStudio i generatorem trójwymiarowych napisów Flying Fonts Pro).

Odbiornik optyczny ARCODAN

Produkt duńskiej firmy produkującej systemy telewizji kablowej jest jednym z elementów światłowodowej sieci kablowej, służącej m.in. do przesyłania analogowych sygnałów telewizyjnych na duże odległości (np. kilkunastokilometrowe, znacznie większe niż w przypadku kabli koncentrycznych). Odbiornik optyczny 90060 łączy zewnętrzną, zwykle rozległą instalację światłowodową z lokalną siecią kabli koncentrycznych.

Dodatkiem do przesyłania sygnałów telewizyjnych, ze względu na bardzo dużą szerokość pasma przenoszonego przez kable światłowodowe, może być przesyłanie informacji zwrotnej - od użytkownika do sieci. Dzięki temu sieć do transmisji danych analogowych może służyć do transmisji danych cyfrowych.

Przykładem wykorzystania urządzenia jest sterowanie automatyką, np. węzłami cieplnymi w osiedlach, śledzenie stanu dźwigów osobowych (system ma być wdrażany w tym celu w jednym z polskich miast), ochrona mienia, wymiana informacji między bankami itp. Optyczny odbiornik 90060 kosztuje ok. 3000 DEM.


TOP 200