Złośliwy program Ramen atakuje linuxowe serwery Red Hat

Eksperci uspokajają, że ten wyrafinowany program nie wyrządza poważnych szkód.

Program, pochodzący z Internetu, będący odmianą wirusa typu worm, atakuje serwery działające pod kontrolą systemu Linux w wersji dystrybuowanej przez Red Hat. Specjaliści od zabezpieczeń uspokajają jednak, że dotąd nie stwierdzono, aby Ramen (taką nadano mu nazwę) powodował jakiekolwiek poważne szkody.

Program po zainfekowaniu komputera powiela się i rozsyła na inne systemy. Zdaniem ekspertów wykorzystuje on znane wyrwy w systemach zabezpieczeń wersji Linuxa Red Hat 6.2 i 7.0, znajdujące się m.in. w Network File System i module FTP. Red Hat wcześniej opublikowała do nich poprawki. Eksperci twierdzą, że Ramen i podobne mu programy mogą zaatakować tylko te systemy, na których ich nie zainstalowano.

Zobacz również:

  • Kolejna wersja jądra systemu Linux z ważnymi poprawkami bezpieczeństwa

"Te słabe punkty były znane od miesięcy" - powiedział Ryan Russell, specjalista z SecurityFocus.com. Dodał jednak, że nie znany - jak dotąd - twórca Ramena wykorzystał i połączył wiele rozwiązań, aby móc stworzyć program, który wyszukuje w Internecie podatne na infekcję serwery, po czym przedostaje się do nich.

Choć Ramen nie jest groźny, to - zdaniem ekspertów - może niszczyć niektóre strony WWW, podczas przeglądania pliku index.html strony głównej.

Użytkownicy mogą się zabezpieczyć przed wirusem pobierając odpowiednie poprawki ze stron internetowych Red Hat.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200