Zlikwidować ciągłą migrację

Zanim podobne rozwiązania znajdą swoje miejsce w archiwach, do długoterminowego składowania danych nadal najlepiej nadaje się taśma magnetyczna. Obecny rozwój technologii taśm wskazuje na to, że w przyszłości pojemność pojedynczej kasetki osiągnie 35 TB.

Udokumentowana struktura

Długotrwała archiwizacja danych nie oznacza jedynie przechowania bitów informacji. Aby poprawnie składować dane, niezbędne są dodatkowe działania, nawet jeśli dysponuje się nieulotną technologią ich przechowywania.

Alistair Veitch, dyrektor Laboratorium Platform składowania danych i zarządzania informacją w firmie HP, mówi: "Aby poprawnie składować dane, należy je przechowywać w różnych formatach, analizując czytelność co pewien czas".

Wynika to stąd, że za jakiś czas oprogramowanie odejdzie do lamusa, zatem należy przechować kopię informacji w innym formacie. Veith uważa, że zwykły obraz w formacje GIF lub JPG będzie mógł być odtworzony przez wiele następnych lat, niektóre organizacje używają także PDF. "Archiwum musi być w pełni udokumentowanym, otwartym systemem, szczególnie dotyczy to systemu plików oraz bazy metadanych, by w przyszłości ktoś mógł napisać program, który te informacje odczyta" - dodaje Molly Rector, prezes zarządu Active Archive Allliance.

Jest to istotna zmiana, gdyż dotąd wszystkie rozwiązania były własnościowe, obecnie powszechnie następuje zwrot w kierunku rozwiązań otwartych, które nie zawsze mają tyle opcji, co własnościowe, ale są tańsze i łatwiej poddają się audytom. Nawet jeśli sprzęt będzie działać przez dekady, należy sprawdzać integralność składowanej informacji.

Pamiętające rezystory

Naukowcy pracujący w laboratoriach firmy Hewlett-Packard pracują nad technologią rezystorów obdarzonych pamięcią, tak zwanych memrystorów. Podzespoły te zostały odkryte w 1971 r., tworząc czwartą klasę pasywnych podzespołów elektronicznych, razem z rezystorem, kondensatorem i cewką. Memrystor jest urządzeniem, którego właściwości elektryczne zależą od parametrów ostatniego przepuszczanego przez niego prądu elektrycznego, zatem mogą być wykorzystane do trwałego zapamiętania informacji.

Alistair Veitch uważa, że trwałość pamięci wykorzystujących memrystory powinna osiągać co najmniej od 20 do 30 lat, przy czym "testy laboratoryjne dają bardzo obiecujące wyniki, ale nie osiągnęliśmy tego poziomu trwałości, przy którym moglibyśmy powiedzieć, że pamięć memrystorowa będzie trwalsza od obecnych mediów magnetycznych czy optycznych" - dodaje.

W ubiegłym roku HP podpisało umowę z firmą Hynix Semiconductor, by rozpocząć produkcję memrystorowych pamięci RAM (ReRAM), które mogą być wyprodukowane w obecnie dostępnej technologii, by stanowić konkurencję dla pamięci Flash. Mają one zapewnić większą prędkość pracy i gęstość upakowania przy podobnej cenie. Pierwsze produkty tej klasy powinny pojawić się na rynku w 2013 r.


TOP 200