Złamać monopol

BCH.COM.PL zamierza oferować międzynarodowe połączenia telefoniczne za pośrednictwem sieci pakietowej.

BCH.COM.PL zamierza oferować międzynarodowe połączenia telefoniczne za pośrednictwem sieci pakietowej.

W październiku ub.r. firma BCH.COM.PL otrzymała koncesję na świadczenie usług transmisji danych. Na jej podstawie firma buduje własną sieć dostępową. "Początkowo do naszej sieci będzie podłączonych tylko osiem największych polskich miast. W późniejszym okresie zamierzamy rozszerzyć ją na obszar całego kraju, a następnie wejść na rynki innych państw europejskich" - mówi o planach BCH.COM.PL Katarzyna Epstein, prezes firmy. "W połowie września br. w Warszawie zostanie uruchomiony pierwszy serwer dostępowy. Później co siedem dni będą uruchamiane kolejne: w Poznaniu, Katowicach, Wrocławiu, Łodzi, Gdańsku, Szczecinie i Krakowie" - dodaje.

Punkty dostępowe połączone są łączami dzierżawionymi o przepustowości 2 Mb/s. Firma ma także łącza stałe z Frankfurtem, Kopenhagą i Nowym Jorkiem oraz satelitarne łącze zapasowe.

Głos w sieci

Choć BCH.COM.PL nie ma koncesji na świadczenie usług telekomunikacyjnych, będzie oferować klientom po niższych cenach lokalne i międzynarodowe rozmowy telefoniczne. "Klient będzie łączył się z naszym serwerem dostępowym, podawał swój numer identyfikacyjny, a następnie wybierał żądany numer. Jego głos zostanie przekazany przez naszą sieć pakietową jako dane i dalej znów poprzez sieć telefoniczną pod wskazany numer" - wyjaśnia Katarzyna Epstein.

W ofercie firmy znajdzie się także tradycyjny dostęp do Internetu oraz tworzenie i utrzymywanie stron internetowych. Przedstawiciele BCH.COM.PL na razie nie chcą zdradzać wszystkich swoich planów. Jednym z nich jest funkcja click to talk. Kliknięcie na przycisku umieszczonym na stronie WWW sprawi, że internauta zainteresowany towarami bądź usługami połączy się np. z działem obsługi firmy, której stroną zarządza BCH.

Familia BCH

Firma BCH (nazwa pochodzi od angielskiego słowa BeaCH - plaża) powstała w Czechach. Powołał ją Ross Epstein, Amerykanin, który przybył tam na początku lat 90. Wkrótce postanowił jednak przenieść działalność do Polski, która - jego zdaniem - oferuje większe możliwości.

BCH.COM.PL jest jedną z firm należących do grupy BCH Communications, w której skład wchodzą BCH Telecommunications, zajmująca się świadczeniem usług typu call back, oraz DTS, niegdyś dystrybutor sprzętu telekomunikacyjnego, obecnie firma świadcząca usługi konsultingowe. Pod koniec 1998 r. firma pozyskała partnera strategicznego. Został nim amerykański Startec Global Communications.

W najbliższym czasie grupa BCH Communications ma się powiększyć o nową firmę. Zajmie się ona tworzeniem sieci światłowodowej, która pozwoliłaby BCH.COM.PL zrezygnować z wynajmowania łączy. "Chcielibyśmy uniezależnić się od operatorów telekomunikacyjnych. Zdarza się bowiem, że jakość oferowanych przez nich usług nie jest taka, jakiej byśmy oczekiwali" - stwierdza Katarzyna Epstein. Własna sieć pozwoliłaby BCH.COM.PL na oferowanie klientom usług sieci wirtualnych (Virtual Private Network).


TOP 200