Zintegrowany analizator sieciowy OptiView

Firma Fluke Network wprowadziła zintegrowany analizator sieciowy OptiView, narzędzie analizujące i monitorujące sieć.

Firma Fluke Network (wywodząca się z Fluke Corp.) wprowadziła zintegrowany analizator sieciowy OptiView, narzędzie analizujące i monitorujące sieć.

OptiView jest urządzeniem oceniającym i monitorującym sieć, które przypomina wyglądem komputer touchscreen. Jednak godniejsze uwagi są atrybuty skryte w jego wnętrzu. OptiView jest w pełni funkcjonalnym próbnikiem typu RMON (Remote Monitoring). Oznacza to, że samodzielnie się konfiguruje i ma wbudowany serwer webowy, dzięki czemu można korzystać z jego funkcji z dowolnej webowej stacji roboczej.

Zapewniając pełny zakres testów infrastruktury sieci, OptiView wykonuje również analizy podstawowych protokołów. Może rozpoznać urządzenia lokalne i topologię sieci, zbierać statystyki protokołów i wykrywać zaistniałe problemy. Ponadto OptiView zbiera statystyki z lokalnych i zdalnych routerów, przełączników oraz testuje okablowanie. Aby zapobiec problemom występującym sporadycznie, technik może pozostawić przyrząd włączony do sieci lokalnej lub w badanym urządzeniu, dzięki czemu obsługa zlokalizowana w centrum może przeprowadzać zdalny monitoring.

OptiView nie można uważać za przyrząd, który w pełni zapewnia rozwiązywanie problemów zarządzania siecią lub monitoringu jej działania. Został zaprojektowany raczej do wykrywania problemów w oddziałach niż w centrum zarządzania siecią NOC (network operations center). Stanowi jednak ciekawe uzupełnienie bardziej kompleksowych rozwiązań. Dla centrum NOC, które codziennie ma do czynienia z problemami przeciążeń sieci, OptiView pozwala rozwiązać proste problemy w miejscu ich powstawania.

OptiView waży ok. 2,5 kg i jest oferowany w trzech wersjach. Podstawowy model jest przeznaczony do wykrywania problemów w sieciach LAN - Ethernet 10Base-T i 100Base-TX. Bardziej zaawansowany - OptiView Pro - jest wzbogacony o obsługę agentów RMON i RMON2; zawiera też interfejs światłowodowy 100Base-FX oraz opcję przechwytywania i dekodowania pakietów. Najbardziej rozbudowany model OptiView Pro Gigabit ma wszystkie własności modelu OptiView Pro, a ponadto 100Base-SX oraz opcjonalnie wsparcie dla sieci Ethernet 1000Base-LX.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200