Zintegrowana komunikacja

Converged Office to pierwszy efekt współpracy Microsoft i Nortel w zakresie zintegrowanych rozwiązań telekomunikacyjnych.

Converged Office to pierwszy efekt współpracy Microsoft i Nortel w zakresie zintegrowanych rozwiązań telekomunikacyjnych.

Zintegrowana komunikacja

Steve Ballmer, prezes Microsoftu

Nawiązana przed kilkoma miesiącami współpraca przyniosła pierwsze efekty. W ramach inicjatywy ICA (Innovative Communications Alliance) Microsoft i Nortel stworzyły Converged Office, zintegrowane rozwiązanie komunikacyjne zbudowane na bazie aplikacji pakietu Microsoft Office 2007, Microsoft Exchange i infrastruktury telefonicznej Nortela. Dzięki niemu użytkownik ma dostęp do jednolitego interfejsu dla różnych form komunikacji, zarówno internetowej, jak i telefonicznej. Produkt dostępny jest na razie w wersji dla małych i średnich firm. Do końca roku na rynek trafi jednak wersja przeznaczona dla dużych organizacji. Firmy zapowiedziały jednocześnie, że uruchomiły 20 centrów demonstracyjnych w Ameryce Północnej, Europie i Azji, gdzie klienci będą mogli zapoznać się na żywo z możliwościami nowych produktów.

Szefowie firm Microsoft - Steve Ballmer i Nortel - Mike Zafirovski zaprezentowali Converged Office, występując w komediowym programie NBC Saturday Night Live. Zdając sobie sprawę, że wielu osobom termin "zintegrowana komunikacja" kojarzy się wyłącznie z marketingowym chwytem na sprzedawanie znanych od dawna rozwiązań, Steve Ballmer żartował "Mówimy o wszystkim i niczym. Nikt tak naprawdę nie wie o co chodzi". Ale później zaczęła się prezentacja, w jaki sposób można komunikować się za pośrednictwem pojedynczego interfejsu. Converged Office pozwala użytkownikom m.in. na wykonywanie połączeń głosowych VoIP, wysyłanie komunikatów błyskawicznych i wykrywanie obecności użytkowników przy komputerze bez konieczności przełączania się między aplikacjami.

Converged Office to tylko pierwszy element ICA. Jeszcze w br. na rynek trafić ma UC Integrated Branch, rozwiązanie, które umożliwi uruchamianie aplikacji Converged Office w rozproszonych geograficznie oddziałach firmy. Później ma nastąpić wbudowanie w Nortel Communication Server 1000 i Microsoft Exchange Server 2007 obsługi protokołu SIP (Session Initiation Protocol). Nortel zapowiada zaś wprowadzenie pakietu usług, który wesprze przedsiębiorstwa w projektowaniu, uruchamianiu i utrzymywaniu rozwiązań bazujących na ICA.

Steve Ballmer i Mike Zafirovski zapowiedzieli, że produkty wprowadzone na rynek w latach 2007-2009 to tylko początek. Ich najważniejszym celem jest dostarczenie użytkownikom jednolitego interfejsu komunikacyjnego. W kolejnej fazie firmy skoncentrują się przede wszystkim na integrowaniu komunikacji internetowej i telefonicznej z procesami biznesowymi oraz mechanizmach ułatwiających zarządzanie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200