Zintegrować wszystko ze wszystkim

Ile kosztuje przestój w pracy?

Przedsiębiorstwa korzystające z automatyki przemysłowej mogą zintegrować te rozwiązania z oprogramowaniem zarządzającym firmą. Dzięki temu firma uzyska informację o tym, jak przebiega produkcja, jakie są w danej chwili parametry pracy poszczególnych urządzeń. Dzięki skojarzeniu tych informacji z danymi magazynowymi oraz zapisami dotyczącymi produkcji, można znacznie sprawniej reagować w przypadku problemów. Jeśli w dziale produkcji wystąpiła awaria, dobry system potrafi przeliczyć nie tylko koszt przestoju lub spadku wydajności, ale także wskazać, w jaki sposób wpłynie ona na funkcjonowanie pozostałych procesów biznesowych w firmie. Dzięki integracji systemów, informacje te są dostępne natychmiast, ponadto można wykorzystać je do działań prewencyjnych, na przykład polegających na przeniesieniu części procesów biznesowych do innej lokalizacji lub zamówieniu półproduktów od innego dostawcy. Bez integracji z systemami automatyki taka informacja byłaby znacznie trudniejsza do pozyskania.

Komputerowy śrubokręt

Czasami opłacalna jest integracja nawet ręcznych narzędzi z systemem obsługującym produkcję. W branży motoryzacyjnej niezbędne jest ustalenie z całą pewnością, że podczas produkcji osiągnięte zostały wymagane parametry montażu. Jeśli wykorzystuje się narzędzia ręczne, takie jak klucze dynamometryczne, należałoby polegać na zapisach kontroli jakości, w których uczestniczył człowiek. Mimo bardzo ścisłych procedur, mogą jednak zdarzać się niedopatrzenia skutkujące potencjalnymi problemami z bezpieczeństwem produktu.

Niektóre firmy (na przykład opisywana na łamach Computerworld fabryka skuterów elektrycznych Vectrix, zlokalizowana niedaleko Wrocławia), stosują komputerowo sterowane, ręczne narzędzia, które komunikują się z systemem firmy. Gdy podczas dokręcania danej części kluczem dynamometrycznym narzędzie uzyska wymaganą wartość siły, informacja ta zostaje przekazana bezprzewodowo (na przykład przez łącze Bluetooth) i następnie zapisana w systemie razem z numerem detalu pobranym za pomocą czytnika kodów kreskowych. W ten sposób, dzięki usprawnieniu pobierania danych, można posiadać w przedsiębiorstwie kompletną informację o całej drodze produkcji każdego z ważnych podzespołów. W branży motoryzacyjnej jest to niezbędne ze względów bezpieczeństwa, w każdej innej firmie - usprawni kontrolę jakości i umożliwi wykrywanie przyczyn braków.

Odejście od papieru = automatyzacja

Nie każda organizacja posiada dział produkcji, ale w każdej występuje obieg dokumentów. Dobrze wdrożony system potrafi nie tylko obsługiwać dokumenty w nim przechowywane, ale także integrować się z mediami takimi jak faks oraz poczta elektroniczna. Na tym jednak nie kończy się integracja systemów, gdyż najważniejszym celem jest automatyzacja. Dobrze przeprowadzona integracja umożliwia sortowanie faksów na podstawie numerów i treści. Standardem stają się kody kreskowe, ale znacznie więcej można osiągnąć, wprowadzając predefiniowane strony wiodące, które są wysyłane przed dokumentem. Na ich podstawie system może automatycznie przyjąć i przetworzyć dokument, uruchamiając procesy związane na przykład z obsługą faktury.


TOP 200