Zinformatyzowane granty

Komitet Badań Naukowych wdroży system informatyczny, obsługujący projekty badawcze.

Komitet Badań Naukowych wdroży system informatyczny, obsługujący projekty badawcze.

W Komitecie Badań Naukowych (KBN) powstanie zintegrowany system informatyczny SIKOD-KBN, obsługujący działalność instytucji. Prace wdrożeniowe poprzedzi dokonanie analizy, którą przygotuje warszawska firma Computer Systems for Business International S.A. (CSBI).

Analiza strategiczna

Zakończenie prac nad przygotowaniem analizy ma nastąpić do kwietnia 1997 r. Do tego czasu mieszany zespół ekspertów (7 osób z CSBI, 6 z KBN) przygotuje sformalizowany opis systemu informatycznego, obejmujący charakterystykę procesów zachodzących w instytucji, jak również w kontaktach z innymi podmiotami. Jak twierdzą przedstawiciele wykonawcy projektu, na tym etapie zdefiniowany zostanie zakres, struktura i sposoby wymiany danych (standardy i formaty), stworzona będzie ogólna koncepcja systemu informatycznego, jego schemat funkcjonalny wraz z podziałem na podsystemy. Następnie CSBI zaprojektuje i wykona dla KBN podsystem obsługi wniosków, decyzji i umów o finansowaniu projektów badawczych (grantów) oraz raportów i rozliczeń z ich realizacji.

W kolejce po grant

Komitet Badań Naukowych rozpatruje rocznie ok. 8 tys. wniosków dotyczących finansowania projektów badawczych. Wnioski te podlegają procedurze oceny merytorycznej przez 67 specjalistycznych sekcji i 12 zespołów KBN, w wyniku czego powstają listy rankingowe projektów i zapadają decyzje o ich finansowaniu, zakończone podpisaniem umowy między Komitetem a wnioskodawcą. Rocznie KBN finansuje ok. 2 tys. wniosków, na które przeznacza 3 mld złotych. W trakcie realizacji trzyletniego projektu do KBN wpływają raporty opisujące stan jego wykonania, a na zakończenie raporty końcowe, zawierające opis uzyskanych wyników naukowych.

Usprawnić obsługę

Podsystem obsługi grantów (SOWU) ma za zadaniem przyspieszyć i usprawnić obsługę formalną i merytoryczną wniosków, a także zapewnić sprawną kontrolę rozliczeń merytorycznych i finansowych. Dzięki budowie podsystemu możliwy będzie łatwiejszy dostęp do pełnych informacji, dotyczących realizowanych i zakończonych sukcesem projektów badawczych. Gromadzenie danych pozwoli również prowadzić szczegółowe statystyki i analizy.

W przyszłości składanie wniosków o finansowanie projektów badawczych oraz uzyskiwanie informacji o wynikach prac naukowych będzie możliwe za pośrednictwem Internetu. Wdrożenie podsystemu obsługującego granty nastąpić powinno w I kw. 1998 r.

CSBI do budowy podsystemu wybrało język programowania Progress 8, bazę danych Oracle 7.3 oraz narzędzia CASE. Podstawowymi funkcjami podsystemu będzie rejestrowanie wniosków o finansowanie i dofinansowanie projektów badawczych, analiza formalna, grupowanie wg różnych kryteriów (tematyka, obsada, koszty), rejestrowanie recenzji i wspieranie procesów decyzyjnych. W założeniu podsystem współpracować będzie z istniejącymi w KBN bazami danych, stworzonymi w systemach Clipper i Access. Centralnym serwerem, na który zostanie zainstalowany system, będzie SunUltra. Wartość kontraktu KBN i CSBI wynosi 236 924 zł.

Decyzje o stworzeniu systemu informatycznego KBN podjął już w 1995 r. Jednak umowa z wykonawcą została wówczas zerwana przed rozpoczęciem wdrożenia na skutek zmian warunków narzuconych przez firmę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200