Zimowa olimpiada w Chinach na cenzurowanym

FBI opublikowało w tym tygodniu komunikat, w którym radzi sportowcom oraz działaczom mającym wziąć udział w zaczynających się za kilka dni Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, aby zabezpieczyli w odpowiedni sposób wszystkie zabierane ze sobą urządzenia elektroniczne.

Grafika: Vytautas Dranginis/Unsplash

Według informacji pozyskanych przez FBI, hakerzy zamierzają podjąć szereg spektakularnych działań, które mają zakłócić przebieg olimpiady. Jest wysoce prawdopodobne, że będą to taki typu DDoS, jak również szeroko zakrojone kampanie phishingowe, czy próby kradzieży danych. Wszystko po to, aby zakłócić transmitowanie wydarzeń sportowych na żywo oraz unieruchomić serwery obsługujące całą infrastrukturę IT zarządzającą olimpiadą.

Ponadto FBI ostrzega uczestników olimpiady przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z używaniem aplikacji mobilnych opracowanych przez nieznanych dostawców. Pobieranie i używanie takich aplikacji może zwiększyć szanse cyberprzestępców na przeprowadzanie skutecznych ataków na obsługujące je urządzenia. Agencja radzi też uczestnikom olimpiady, aby w miarę możliwości starali się zostawić swoje smartfony w domu i używali podczas igrzysk tymczasowych urządzeń. FBI do tej pory nie wie o żadnym konkretnym zagrożeniu cybernetycznym Igrzysk Olimpijskich, ale zachęca partnerów do zachowania czujności i utrzymywania najlepszych praktyk w swoich sieciach i środowiskach cyfrowych.

Zobacz również:

  • IDC CIO Summit – potencjał drzemiący w algorytmach
  • Chińscy naukowcy zaprezentowali na wskroś innowacyjne chipy AI

W społeczności zajmującej się cyberbezpieczeństwem odbyła się niedawno poważna debata na temat chińskiej aplikacji na smartfony noszącej nazwę MY2022. To ważna sprawa, gdyż Chiny zalecają wszystkim osobom biorącym udział w olimpiadzie, aby w momencie przekraczania granicy na ich smartfonach czy tabletach znajdowała się ta aplikacja.

Citizen Lab zbadał ją i opublikował raport, w którym czytamy, że znajduje się w niej podatność pozwalająca ominąć mechanizm szyfrujący pliki audio. Co więcej, wrażliwe dane nie są również należycie chronione. Jednak jak dotąd Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOL) broni aplikacji i bagatelizuje zarzuty podnoszone przez Citizen Lab, przypominając iż została ona pozytywnie zaopiniowana przez witryny Google Play i App Store.

Wielka Brytania, Australia i Niemcy wezwały swoich obywateli do pozostawienia wszystkich swoich urządzeń osobistych i laptopów w domu z powodu obaw, że zostaną zhakowane przez chiński rząd. Jeszcze dalej poszedł Holenderski Komitet Olimpijski, który zabronił swoim obywatelom wnoszenia takich urządzeń na igrzyska.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200