Zielony komputer z Ubuntu

Everex to już drugi dostawca sprzętu IT, który zdecydował się wykorzystać w swoich komputerach system operacyjny Ubuntu. Korporacja idzie śladami firmy Dell, chociaż ich produkty (m.in. Everex Green gPC TC2502) posiadają kilka zasadniczych różnic.

Zielony komputer z Ubuntu

gOS

Komputer klasy PC, nazwany Everex Green gPC TC2502 jest wyposażony w procesor VIA C7-D taktowany zegarem 1.5 GHz, 512 MB pamięci RAM, dysk 80 GB oraz nagrywarkę DVD-ROM/CD-RW. Za kartę graficzną służy zintegrowany układ VIA UniChrome Pro (do 64MB pamięci dzielonej). Jak widać, nie jest to demon szybkości, lecz nadrabia to swoją ergonomią (procesor pobiera maksimum 20W mocy, a poziom hałasu wydawanego przez komputer to zaledwie 28dB).

Everex w swoim produkcie zawarł system operacyjny gOS Initial G, bazujący w bardzo dużym stopniu na dystrybucji Ubuntu Gutsy Gibbon. Środowisko graficzne Gnome zamieniono na mniej zasobożerne Enlightenment E17. System posiada najpopularniejsze oprogramowanie użytkowe, takie jak GIMP, Xing Movie Player, Skype czy Mozilla Foxfire (Firefox z zawartymi komponentami Google Pack). Całość będzie kosztować nie więcej niż 200 USD. Więcej informacji znajduje się na stronie Everex.


TOP 200