Zielony Linuks na rynku

Transmeta poszerzyła swoją ofertę o nową, przeznaczoną dla urządzeń przenośnych, wersję Linuxa o wdzięcznej nazwie Midori (zielony - jap.).

Transmeta poszerzyła swoją ofertę o nową, przeznaczoną dla urządzeń przenośnych, wersję Linuxa o wdzięcznej nazwie Midori (zielony - jap.). System pozwala między innymi na tworzenie systemu plików w zwykłej pamięci komputerowej, umożliwia też wykorzystanie procesora Crusoe do zarządzanie energią.

Prace nad Midori trwały w Transmetii ponad rok. System jest obecnie oferowany na zasadzie open source na serwerze SourceForge. Cechą odróżniającą nowy system od starych rozwiązań jest brak, typowego dla systemów rodem z Unixa, loginu oraz hasła. Linus Torvalds, twórca Lunixa, ma nadzieję, że system będzie używany w bazujących na Crusoe urządzeniach przenośnych. Procesory Crusoe produkowane są właśnie przez Transmetę, są używane w małych urządzeniach, w których producent ma nadzieję na stosowanie Midori, podczas gdy w laptopach dominują systemy Microsoftu. Crusoe cechuje całkowicie odmienna filozofia działania, niski poziom zużycia energii oraz kompatybilność z procesorami x86 Intela.. Midori wyposażono w szereg funkcji, które obsługiwane na poziomie jądra są przydatne małym urządzeniom. Należy do nich: wspomaganie sprzętowego zarządzenia energią i możliwości Crusoe w tym zakresie, system plików, który działa w pamięci, np. flash, stosowanej w wielu małych urządzeniach. Midori szybko wykrywa przyłączone urządzenia, obsługuje transmisje internetowe oraz może być dopasowywany do preferencji użytkownika. Interfejs graficzny bazuje na systemie Xfree86, który dopasowano do wymogów stawianych przez małe urządzenia. Na targach Cebit w Hanoverze spodziewane są prezentacje kilku urządzeń wykorzystujących Midori.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200