Zielone pomysły

Dziwne, szalone, a czasem bardzo praktyczne pomysły na ekologiczne rozwiązania.

Dziwne, szalone, a czasem bardzo praktyczne pomysły na ekologiczne rozwiązania.

HP: polecamy na własnym przykładzie

Centrum danych HP w Bangalore jest realną referencją dla klientów szukających ekonomicznego uzasadnienia dla inwestycji w nowe technologie. Centrum powstało w wyniku konsolidacji 14 mniejszych ośrodków przetwarzania. Wdrożono w nim technologię chłodzenia Dynamic Smart Cooling opracowaną przez centrum badawcze HP Labs. W Polsce jest prowadzony pilotowy projekt wdrożenia takiego systemu u jednego z operatorów telekomunikacyjnych.

HP inwestuje w odnawialną energię. Firma zainstaluje 5000 paneli słonecznych w kalifornijskich biurach. W irlandzkich zakładach montuje turbiny wiatrowe. W efekcie aż 90% energii wykorzystywanej przez firmę w Irlandii w 2008 r. będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych.

Google w słońcu

Zielone pomysły

Energooszczędne terminale Suna - ekologiczna alternatywa dla PC

Internetowy gigant chwali się, że jego zużywają o ponad połowę mniej energii niż wynosi branżowa norma, a efektywność serwerów przekracza 90%.

Google buduje system zasilania głównej siedziby z wykorzystaniem paneli słonecznych o mocy 1,6 MW. Do roku 2012 firma zapowiada zwiększenie swoich mocy produkcyjnych o 50 MW mocy pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Panele słoneczne mają zaspokoić jedną trzecią zapotrzebowania siedziby Google na energię, a inwestycja ma się zwrócić po 8 latach.

Oprócz tego Google jest operatorem największej w USA firmowej linii autobusowej dowożącej jej pracowników, która wykorzystuje pojazdy napędzane biodieslem. Firma oferuje pracownikom w USA dofinansowanie zakupu samochodów o niskim zużyciu paliwa (do 5 tys. USD), a w Europie bezpłatne rowery na dojazd do pracy.

LCD i panele słoneczne

Sharp do 2010 r. skończy budowę tzw. fabryki dziesiątej generacji. Obok ekranów LCD o dużych wymiarach będzie produkować cienkowarstwowe panele dla elektrowni słonecznych. Roczna łączna moc paneli słonecznych produkowanych w japońskim Sakai sięgnie 1000 MW (milion kilowatów). Dla porównania, w 2006 r. systemy do przetwarzania energii słonecznej na elektryczną wyprodukowały na świecie ok. 2,5 GW (w tym 845 MW w Europie).

Sieć na ulicach

Zielone pomysły

System Xeroxa do ogniskowania promieniowania słonecznego na elementach półprzewodnikowych

Spółka Oświetlenie Uliczne i Drogowe, należąca do Grupy Energa, zainstalowała w Kaliszu system inteligentnego sterowania oświetleniem. Rozwiązanie Philipsa pozwala na zaoszczędzenie do 50% zużywanej dotąd energii. Sterowniki zainstalowane w oprawach oświetleniowych połączone są z centralnym systemem IT zbierającym i wykorzystującym dane z zegarów, stacji meteorologicznych, czujników ruchu i fotokomórek do analizy i zdalnej optymalizacji poziomu oświetlenia drogowego. System ma możliwość automatycznej lokalizacji awarii, przeprowadzenia zmian w konfiguracji i zawiadomienia serwisu.

Ekologiczne sieci

D-Link zaprezentował przełączniki do budowy ekosieci. Urządzenia zostały zaprojektowane we współpracy z producentami chipsetów (Broadcom). Ekoprzełączniki automatycznie sprawdzają, czy podłączone komputery są włączone do sieci i jeśli nie wykryją połączenia, automatycznie przełączają się w tryb oczekiwania. System rozpoznaje też długość kabla i automatycznie optymalizuje moc transmisji. Rozwiązanie to pozwala na 45-procentowe ograniczenie zużycia energii w porównaniu z tradycyjnymi przełącznikami.

Znikający wydruk

Zielone pomysły

Drukarka atramentowa HP w obudowie z kukurydzy

W laboratoriach Xeroxa opracowano technologię wytwarzania papieru czułego na promieniowanie, który może być zadrukowywany przez specjalne moduły laserowe instalowane w standardowych drukarkach. Po 16-24 godzinach druk znika i papier jest gotowy do ponownego użytku. Według Xeroxa ok. 40% wydruków w firmach to tzw. druki jednodniowe, listy e-mail, notatki itp., które po kilkunastu godzinach od wydrukowania z reguły stają się niepotrzebne i wędrują do kosza. Prototypowy papier ma kolor jasnożółty, ale wynika to tylko z chęci odróżnienia go od papieru standardowego.


TOP 200