Zielona infrastruktura XXI wieku

Nokia Siemens Networks zaangażowała się zaś w zwiększanie efektywności energetycznej stacji bazowych, które pochłaniają najwięcej energii. "Sieć radiowa pochłania ok. 85% energii wykorzystywanej przez operatorów komórkowych, dlatego naszą uwagę skupiamy na rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w zredukowaniu tego odsetka" - przyznaje dr Radomir Grucza. Szacując, że europejski operator zarządza ok. 10 tys. stacji bazowych (w Polsce średnio 7 tys.), dzięki tego rodzaju rozwiązaniom zużycie prądu w ciągu roku można obniżyć o 109 GWh (ok. 64%), co powoduje spadek rachunku o ok. 13 mln euro w ciągu roku i ograniczenie emisji CO2 o 55 tys. ton.

Ericsson przedstawił natomiast koncepcję przyjaznej dla środowiska, radiowej stacji bazowej. Jest to betonowa wieża o średnicy 5 metrów i wysokości 40 metrów, która zawiera całe wyposażenie radiowej stacji nadawczej, łącznie z antenami. Firma podkreśla, że beton ma mniejszy negatywny wpływ na środowisko niż tradycyjna stal, za sprawą mniejszej o 30% emisji dwutlenku węgla towarzyszącej jego produkcji i transportowi. Ponadto, w odróżnieniu od standardowych projektów, bazowa stacja nadawcza jest zlokalizowana na szczycie wieży, dzięki czemu odległość między urządzeniami a anteną jest krótsza. Daje to korzyści dla sieci komórkowej w postaci zwiększenia jej zasięgu. Istotne jest również to, że nie wymagane jest aktywne chłodzenie, co z kolei przyczynia się do obniżenia zużycia energii aż o 40%. Nowy projekt zajmuje też 60-75% mniej powierzchni terenu niż budowle konwencjonalne.

Infostrady przyszłości

Ekologiczne inicjatywy dostawców infrastruktury telekomunikacyjnej to również działania zachęcające do minimalizowania wytwarzania dwutlenku węgla przez ludzi. "Zamiast walczyć z emisją gazów cieplarnianych wtedy, gdy już nastąpiła, powinniśmy raczej zastępować przemieszczanie ludzi przesyłaniem myśli i informacji za pośrednictwem sieci szerokopasmowych, będących czymś w rodzaju nowych autostrad" - stwierdzili na forum ONZ przedstawiciele Ericssona. Ich zdaniem, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla na wielką skalę będzie wymagało od nas zmiany sposobu życia i prowadzenia firm, a także dużych inwestycji w technologie teleinformatyczne. Do 2020 r. sektor ten może ograniczyć emisję CO2 o 15%, a dzięki programowi innowacji zorientowanemu na ochronę klimatu wskaźnik ten może być jeszcze wyższy. Dlatego Ericsson zachęca inne sektory gospodarki - transport, budownictwo oraz branżę energetyczną - do efektywniejszego wykorzystywania infrastruktury teleinformatycznej, w celu redukcji emisji CO2. Inteligentny transport oraz systemy komunikacyjne są przykładem, jak emisja dwutlenku węgla może być zredukowana poprzez stworzenie sieci łączącej ludzi, drogi i samochody. Przykładowo, wykorzystanie aplikacji z obszaru telemedycyny może zredukować liczbę podróży do szpitala na konsultacje o 50%. Ericsson promuje też rozwiązania, które wspierają przedsiębiorstwa użyteczności publicznej i gospodarstwa domowe w efektywniejszym wykorzystywaniu energii oraz rozwiązania pozwalające na monitoring i automatyzację konsumpcji energii.


TOP 200