Zgoda na kompatybilność

Decyzją amerykańskiego sądu Microsoft został zobowiązany do dostosowania swojego oprogramowania do technologii Java opracowanej przez Sun Microsystems.

Decyzją amerykańskiego sądu Microsoft został zobowiązany do dostosowania swojego oprogramowania do technologii Java opracowanej przez Sun Microsystems.

Microsoft zastosuje się do decyzji sądu, nakazującej mu przystosowanie Windows 98, Internet Explorer 4.0, Software Development Kit for Java 2.0 i 3.0 i Visual J++ 6.0 do technologii Java Native Interface Sun Microsystems. Sędzia prowadzący postępowanie, z jakim wystąpił Sun przeciw Microsoftowi, w ubiegłym tygodniu orzekł, że Sun miał przeważające argumenty dotyczące niedotrzymania przez Microsoft warunków umowy zawartej w 1996 r. Ustalił także 90-dniowy okres na przeprowadzenie przez producenta z Redmond niezbędnych zmian. Niewykluczone, że Microsoft, godząc się z decyzją sądu, postanowi odejść w najbliższej przyszłości od technologii Java.

Spokój w Redmond

Zdaniem Microsoftu decyzja ta nie będzie miała wpływu na produkty wykorzystywane przez klientów bądź znajdujące się w kanałach dystrybucyjnych. Nie wywrze także wpływu na terminy pokazów premierowych nowych produktów. Producentom sprzętu mają być dostarczone poprawione wersje programów tak szybko, jak to tylko możliwe. Microsoft zapewnił, że wkrótce klienci będą mogli skorzystać z poprawek do Windows i Explorera zgodnych z zaleceniami sądu.

"Sąd nie zobowiązał nas do rezygnacji ze stosowanej technologii, ale do jej uzupełnienia o rozwiązania Suna" - twierdzą przedstawiciele Microsoftu. Koncern poinformował jednocześnie o rezygnacji ze wspierania Javy w wersjach Internet Explorera przeznaczonych do Macintosha i Unixa. Powodem tej decyzji jest zbyt krótki okres ustalony przez sąd na ich dostosowanie do Javy Suna.

Programiści nadal mogą korzystać z dotychczas stosowanych przez nich rozwiązań - Software Development Kit for Java (SDKJ) i Visual J++ (VJ). Będą musieli jednak zdecydować, czy zastosują ich rozszerzenie o technologie Suna. Jeżeli dana firma nie zdecyduje się skorzystać z tych poprawek, będzie musiała umieścić ostrzeżenie, że oferowane produkty są zgodne jedynie z systemem Windows.

Restrykcje Suna

W oczekiwaniu na realizację przez Microsoft postanowienia sądu Sun ma nadzieję, że zaprzestanie on rozwoju, dystrybucji i sprzedaży Software Development Kit for Java i Visual J++ do czasu, aż produkty te przejdą pomyślnie testy zgodności i będą spełniały wymagania porozumienia "Technology License and Development Agreement", zawartego w 1996 r. między tymi producentami.

Z Javą czy bez?

Microsoft musi dostosować swoją wersję maszyny wirtualnej Javy do standardu Sun Microsystems. Nie oznacza to jednak, że Microsoft będzie zmuszony usunąć własne rozszerzenia do Javy. Będzie można korzystać z interfejsów API Win32 czy standardu COM. Tak więc nadal będą powstawać programy, które działają tylko na platformie Microsoftu.

Istotną korzyścią dla użytkowników jest fakt, że pod wirtualną maszyną Microsoftu będą mogły pracować programy korzystające z technologii Suna - Java Native Interface. Niepokojące jest jednak, że dalsze wspieranie technologii Java przez Microsoft stoi pod znakiem zapytania. Paul Martiz, wiceprezes Microsoftu, stwierdził, że możliwość odwrotu od Javy jest dla firmy kwestią otwartą.

Tomasz Kopacz

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200