Zgoda na Carnivore

Amerykański Senat zezwolił FBI na korzystanie z kontrowersyjnego systemu elektronicznej inwigilacji, znanego jako Carnivore.

Amerykański Senat zezwolił FBI na korzystanie z kontrowersyjnego systemu inwigilacji, znanego jako Carnivore. Decyzja jest następstwem wtorkowych ataków terrorystycznych na terenie USA. Senatorowie sądzą, że stosowanie Carnivore może przyczynić się do wykrycia sprawców tych ataków oraz ułatwi zapobieganie kolejnym aktom terroru.

System, którego oficjalna nazwa brzmi DCS1000, służy do monitorowania zawartości poczty elektronicznej. Na system składają się specjalny program oraz urządzenie przechwytujące konkretne dane, montowane u dostawców Internetu (ISP) w opancerzonych szafach. Według FBI, ma ono rejestrować na dyskach twardych jedynie te przekazy (listy elektroniczne), które zawierają zdefiniowane wcześniej słowa kluczowe, np. bomba, zamach, szpiegowanie.

Zobacz również:

  • Opłata reprograficzna to kolejny zły pomysł

"Gdybyśmy z tą decyzją czekali dłużej, byłby to poważny błąd" - powiedział republikański senator Orrin Hatch. "Każdego roku tracimy miliony dolarów na skutek działalności cyberprzestępców. Teraz zaś okazało się, że na skutek działań terrorystycznych mogą ginąć tysiące ludzi" - dodał O. Hatch.

Przedstawiciele FBI poinformowali kilka dni temu, że przynajmniej niektórzy z terrorystów przed zamachami kontaktowali się ze sobą za pomocą poczty elektronicznej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200