Żeton nad przepaścią

Kluczowi dostawcy wycofują się z opracowywania rozwiązań i szybszych wersji technologii Token Ring.

Kluczowi dostawcy wycofują się z opracowywania rozwiązań i szybszych wersji technologii Token Ring.

Przed tygodniem opublikowaliśmy artykuł o schyłku technologii FDDI. Podobny los może wkrótce spotkać inną technologię sieciową - Token Ring, którą coraz mniej interesują się zarówno klienci, jak i dostawcy rozwiązań sieciowych. W reaktywowaniu niegdyś bardzo popularnego standardu Token Ring nie pomaga nawet udostępnienie jego nowszej wersji High Speed Token Ring (HSTR), umożliwiającej przesyłanie danych z szybkością 100 Mb/s.

Nadzieja na powodzenie Token Ring i jej spadkobierców, jakimi miały być HSTR i Gigabit Token Ring, jest płonna. Kluczowi producenci rozwiązań Token Ring wycofali się ze wspierania tej technologii.

Rok zguby

Jeszcze przed rokiem sytuacja producentów Token Ring wyglądała inaczej. Chociaż Ethernet wygrał kilkuletnią wojnę o prymat na rynku sieci lokalnych, to Token Ring uzyskał dobrą, niszową pozycję. Klienci, którzy zainwestowali w tę technologię, pozostali jej wierni. Wprawdzie byli zmuszeni kupować droższe karty sieciowe i przełączniki, jednak nie przechodzili na konkurencyjny Ethernet.

W ubiegłym roku rynek dostawców Token Ring zawęził się do trzech firm: IBM, Olicom i Madge Networks. Byli to jedyni producenci, którzy zapowiadali wprowadzenie urządzeń pracujących w technologii HSTR przed końcem 1998 r. IBM sugerował wręcz, że do końca 1999 r. opracuje gigabitowy odpowiednik Token Ring, który miał uczynić tę technologię bardziej konkurencyjną wobec Ethernetu.

Niefortunnie dla Token Ring, IBM do końca ub.r. nie podjął żadnych działań zmierzających do opracowania gigabitowego odpowiednika standardu. Co więcej, na początku roku przerwał wszystkie prace rozwojowe, mające na celu wprowadzenie na rynek urządzeń HSTR. Pozostały Olicom i Madge Networks.

Konkurencja zmienia plany

Olicom całkowicie wycofał się z rynku, sprzedając we wrześniu ub.r. swój dział odpowiedzialny za rozwój produktów Token Ring firmie Madge. Ta od pół roku próbuje znaleźć sobie miejsce na rynku. Nie chce już być producentem urządzeń sieciowych, lecz oferować dostęp do aplikacji za pośrednictwem sieci publicznych.

Wszystko więc wskazuje na to, że klienci, którzy dotychczas czekali na wprowadzenie na rynek nowszych, szybszych wersji Token Ring, będą musieli migrować do alternatywnej technologii Ethernet.


TOP 200