Zetabajty otwartych danych

Zbiory danych oferowane przez państwo mogą pomóc w rozwijaniu już dostępnych usług i produktów. Otwierają też drogę do zupełnie nowych rozwiązań. Możliwości ich wykorzystywania przez biznes i administrację były tematem międzynarodowej konferencji „The future is data. Przyszłość to dane”.

Jak podkreślał Szymon Lewandowski z Dyrekcji Generalnej ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii Komisji Europejskiej, dane mogą zmienić wszystkie sektory gospodarki i są kluczowe w zastosowaniach sztucznej inteligencji. Mogą też pomóc w odpowiadaniu na wyzwania społeczne w takich dziedzinach, jak zdrowie, mobilność czy zmiany klimatu.

Szymon Lewandowski mówił też o ogromnej zmianie technologicznej w strukturze wykorzystania danych. Przytoczył statystyki, według których w roku 2018 świat wytworzył 33 zetabajty (zetabajt to jedynka i 21 zer, to bilion gigabajtów) danych. Ich przetwarzanie odbywało się w 80 proc. w chmurze, a w 20 proc. w urządzeniach Internetu Rzeczy. A już w 2025 roku te proporcje się odwrócą, a świat wytworzy 175 zetabajtów danych. Dla porównania, pierwszy zetabajt ludzkość osiągnęła zaledwie w 2016 r.

Zobacz również:

  • Holandia ogranicza korzystanie z Google Chrome i ChromeOS

W trakcie spotkania prezentowane były przykłady wykorzystania otwartych danych m.in. przy transformacji miast w stronę modelu smart city. Swoimi doświadczeniami w tym zakresie podzieliły się Dublin i Poznań.

„Każde nowoczesne i transparentne państwo powinno być innowacyjne w kontekście otwierania danych publicznych. To bardzo ważne, abyśmy w najbliższych latach nie tylko zachowali pozycję solidnego państwa europejskiego w zakresie otwierania danych publicznych, ale również umocnili się i aspirowali do grona europejskich, a także światowych liderów w tej dziedzinie– mówił otwierając konferencję „The future is data. Przyszłość to dane” Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W Polsce otwarte dane publiczne są dostępne na portalu Dane.gov.pl. Dziś oferuje on przeszło 18,5 tys. zasobów od 138 dostawców. Dane dostępne są w takich obszarach, jak administracja publiczna, bezpieczeństwo, biznes i gospodarka, budżet i finanse publiczne, kultura, nauka i oświata oraz zdrowie. Zasoby portalu są stale aktualizowane i cały czas rosną.

Podczas konferencji zostały przedstawione wyniki pierwszego badania rynku ponownego wykorzystywania danych publicznych w Polsce. „Badani przedsiębiorcy szeroko interpretują to, czym jest korzystanie z danych. Dane publiczne są dla nich wiarygodnym i aktualnym źródłem wiedzy, ale nie zawsze surowcem do innowacyjnych produktów i usług” – stwierdziła Anna Gos, pełnomocnik ministra cyfryzacji ds. otwartości danych.

Podczas konferencji odbyły się także cztery debaty eksperckie. Pierwsza dotyczyła ochrony danych osobowych, bardzo ważnej w ramach otwierania danych. Natomiast w drugiej eksperci dyskutowali na temat wymiany danych w kontekście Europejskiej Strategii Danych. W kolejnym panelu uczestnicy zastanawiali się, co tak naprawdę warto otwierać, czy aktywny biznes przekona administrację do szerokiego otwierania danych oraz jakie są główne przeszkody, dla których sektor prywatny nie chce dzielić się danymi. Wreszcie czwarta debata poświęcona była otwartym danym jako jednemu z fundamentów inteligentnego miasta. Paneliści rozmawiali m.in. o tym, w jaki sposób udostępniać i wykorzystywać dane miejskie.

Konferencja „The future is data. Przyszłość to dane” została zorganizowana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Szczegółowe informacje znajdują się są na stronie thefutureisdata.pl, a materiał wideo z całego wydarzenia jest dostępny na profilu Otwarte Dane na Facebooku.

Computerworld był patronem medialnym wydarzenia

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200