Zestresowany urlopowicz – jak skutecznie odciąć się od pracy?

Pierwsze upalne dni za nami – dla wielu pracowników wakacje to wymarzony okres wypoczynku. Jak to wygląda w praktyce? Czy faktycznie tak trudno jest nam zapomnieć o pracy nawet podczas urlopu?

Mimo, że większość pracowników wakacyjny urlop ma już zaplanowany od wielu miesięcy, okazuje się, że gdy w końcu udaje się nam wyjechać, nie pozwalamy sobie na pełen relaks - odbieramy służbowy telefon i odpowiadamy na maile. Jak skutecznie odciąć się od pracy w trakcie urlopu? Oto trzy najważniejsze wskazówki, które pozwolą na pełną regenerację i odzyskanie energii do działania.

Nie da się ukryć, że głównym „winowajcą” pracy podczas urlopu są nowe technologie, za pośrednictwem których jesteśmy nieustannie „podłączeni do pracy”. Chcąc być stale na bieżąco z tym, co dzieje się w firmie – częściowo z ciekawości, a częściowo z przyzwyczajenia – sprawdzamy służbową skrzynkę mailową i odbieramy telefony od szefa lub innych współpracowników. Szczególnie trudne jest to dla pracowników branży IT, którym niełatwo jest cieszyć się wolnym czasem w obliczu potencjalnej awarii lub ilości projektów, których nie udało się zamknąć przed urlopem.

Zobacz również:

  • Microsoft zacznie ujawniać wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę

Na szczęście, choć zabrzmi to abstrakcyjnie, przeprowadzone w USA najnowsze badania wykazują, że pracownicy branży IT coraz częściej świadomie rezygnują z pracy w trakcie urlopu i koncentrują się na tym, by faktycznie wypocząć. W świecie wszechobecnych technologii całkowite odcięcie się od pracy jest jednak trudne – wymaga dokładnego planowania i konsekwentnego trwania w decyzji o niełączeniu się z biurem.

Kto z nas nie obiecywał sobie, że na tym urlopie to już na pewno całkowicie wyłączy się z trybu pracy, by potem ukradkiem sprawdzić służbową skrzynkę i odpowiedzieć na maile, które „przecież nie mogą czekać”? W ten sposób w ciągu kilku minut jesteśmy w stanie wyprowadzić się całkowicie ze stanu relaksu, by ponownie czuć napięcie, stres i ścisk w żołądku.

Mimo, że większość pracowników dostrzega konieczność utrzymywania odpowiedniej równowagi między pracą i życiem osobistym, wielu nadal nie jest w stanie całkowicie odciąć się od pracy w trakcie urlopu. Ten problem jest znany od dawna, ale nowe badania społeczne pokazują, że powoli zarysowuje się odwrotna tendencja. Specjaliści od technologii, niezależnie od szczebla kariery zawodowej, coraz częściej „z premedytacją” odmawiają szefowi na urlopie.

Amerykańska firma TEKsystems, zajmująca się zarządzaniem talentami w branży IT, przebadała ponad 1000 pracowników tego sektora i stworzyła raport, z którego wynika, że sami pracodawcy coraz częściej decydują się na rozwiązania gwarantujące pracownikom równowagę między życiem prywatnym i zawodowym.

Potwierdzają to liczby. Aż 85% pracowników niższego i średniego szczebla w branży IT deklaruje, że wymaga się od nich dyspozycyjności podczas urlopu – to wzrost w porównaniu z 74% w 2014 roku. Ta zmiana jest jeszcze bardziej widoczna wśród pracowników wyższego szczebla. Jeszcze rok temu zaledwie 30% respondentów deklarowało, że nie czuje presji pracowania podczas urlopu, dziś to już 83%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200