Zestresowany urlopowicz – jak skutecznie odciąć się od pracy?

- Podczas urlopu zastępuje mnie kierownik obsługi klienta, który nadzoruje pracę działu helpdesk i rozdziela zadania między poszczególnych pracowników. Nasz zespół jest niewielki, składa się tylko z trzech osób, z których każda dysponuje innymi umiejętnościami i wykonuje inne obowiązki. Dlatego od czasu do czasu przeprowadzamy tzw. szkolenia przekrojowe, które rozszerzają pole działania każdego z pracowników – wyjaśnia Joe Piazza.

3. Ufaj współpracownikom

O tym, że wypoczynek jest potrzebny, by utrzymać wysoki poziom wydajności i produktywności, a przede wszystkim uniknąć zawodowego wypalenia, nie trzeba nikogo dziś przekonywać. Jednak odcinania się od pracy w trakcie urlopu również trzeba się nauczyć, co niejednokrotnie wymaga sporo wysiłku.

Zobacz również:

  • Najnowsze badanie dotyczące AI: praca będzie, ale będzie jej mniej

- Jeżeli mamy problem z wypoczywaniem podczas urlopu, bo ciągle myślimy o pracy albo, co gorsza, pracujemy, to prawdopodobnie wina leży po naszej stronie – mówi Randy Kuehntopp, wiceprezes ds. IT w firmie ProNerve świadczącej usługi z zakresu ochrony zdrowia. – Daję moim pracownikom możliwość skontaktowania się ze mną, gdy jestem nieobecny w pracy, ale sam nie sprawdzam maili. Zamiast tego, wolę okazać im zaufanie, bo wierzę, że mam utalentowany i niezawodny zespół, który poradzi sobie z ewentualnymi pożarami podczas mojego urlopu – dodaje.

Podobny pogląd na pracę w trakcie urlopu ma Jennifer Minella, wiceprezes ds. technologii w nowojorskiej firmie Carolina Advanced Digital. Jej zdaniem, wiele osób nie potrafi wypoczywać, bo pielęgnuje niewłaściwe nawyki i nastawienie, których zmiana wymaga sporo czasu.

- Wiem, jak to jest, bo sama wmawiałam sobie, że tylko na sekundkę zerknę na pocztę, żeby nie wypaść z obiegu, a potem czułam, że praca znów jest wszechobecna. W końcu uświadomiłam sobie, że takie podejście tylko mnie ogranicza – zdradza Jennifer Minella.

Przed planowaną nieobecnością stara się odpowiednio przygotować klientów i zespół, a potem siebie samą na to, że będzie niedostępna. Automatyczną odpowiedź ustawia już na tydzień przed urlopem, informując dużo wcześniej, że jej nie będzie.

Jednakże, jak twierdzi, najważniejsze jest to, że ufa swoim współpracownikom i wie, że poradzą oni sobie w nieoczekiwanych sytuacjach. Jej zdaniem, warto zadbać o to, by w pracy otaczać się odpowiednimi osobami, którym można spokojnie powierzyć część obowiązków i udzielić pełnomocnictwa na czas nieobecności.

Odcięcie się od pracy w trakcie urlopu jest trudne, bo wymaga zmiany nastawienia. Zacznijmy więc od siebie i nie wmawiajmy sobie, że bez nas świat się zawali. Każdy z nas potrzebuje od czasu do czasu przerwy, by zregenerować umysł i ciało – dla zdrowia, dla siebie i dla rodziny.


TOP 200