Zerwane zaręczyny

Podobnie jak poprzednia wersja, ES7000/200 umożliwia podział serwera na maksymalnie osiem 4-procesorowych partycji, które mogą uruchamiać nie- zależne kopie systemu opera- cyjnego.

Mimo zmiany procesorów i dodania technologii Server Sentinel, nowy serwer Unisysa będzie dostępny w tej samej cenie co poprzednik: od 100 tys. do ok. 1 mln USD. Według informacji producenta, dotychczas sprzedano ok. 600 serwerów ES7000. Średnio, każdy był wyposażony w 22 procesory i kosztował 480 tys. USD.

Jeden z serwerów pracuje w PKN Orlen, obsługując oprogramowanie SAP i Microsoft Exchange.

Konkurencja na horyzoncie

Jedyną konkurencję dla ES7000 stanowiły dotychczas serwery 8-procesorowe, które można łączyć w 4-serwerowe klastry z wykorzystaniem systemu Windows 2000 Advanced Server. Na takich klastrach nie można jednak uruchomić jednej kopii systemu operacyjnego.

Przełomem w tym zakresie będzie serwer IBM eServer x440, znany pod nazwą Vigil, który trafi do sprzedaży w kwietniu br. Zostanie on wyposażony w 4 procesory Xeon MP 1,4 GHz i 1,6 GHz, 4 GB RAM i 32 MB pamięci podręcznej czwartego poziomu. Od klasycznych serwerów 4-procesorowych łączonych w klastry odróżnia go możliwość połączenia czterech x440 w jeden 16-procesorowy system, na którym można uruchamiać pojedynczą kopię systemu operacyjnego.

Cena 16-procesorowego x440 z 16 GB pamięci ma być atrakcyjna w porównaniu z ES7000/200 - ok. 100 tys. USD.

Dla Computerworld komentuje

ALBERTO BOZZO ODPOWIEDZIALNY ZA SPRZEDAŻ HP NETSERVER W EUROPIE

Wycofaliśmy się ze współpracy z Unisysem, bo serwer ES7000 nie spełniał naszych wymagań pod względem odporności na awarie. Jest wyposażony tylko w jeden moduł zarządzania. W przypadku jego awarii serwer przestaje pracować.

Inna sprawa to wydajność. W naszym laboratorium w Grenoble przeprowadziliśmy symulację wykorzystania aplikacji biznesowych, takich jak SAP i Oracle, na 32-procesorowym serwerze ES7000. Wyniki porównaliśmy z uzyskanymi na klastrze, składającym się z czterech 8-procesorowych serwerów HP, działających pod kontrolą Windows 2000. Różnica wydajności wyniosła 5% na korzyść Unisysa. Za klastrem HP przemawiał zaś wyższy poziom redundancji.

Zdecydowaliśmy, że wymagającym klientom kupującym rozwiązania intelowskie będziemy oferować nasze serwery 8-procesorowe, połączone w klastry Fibre Channel.


TOP 200