Zen 3 – ten układ może zmienić układ sił na rynku procesorów instalowanych w serwerach

Pojawiła się informacja, że kolejna generacja serwerowych procesorów Epyc (AMD) może pracować nawet o 20% szybciej od poprzedniej. Nie zostało to jeszcze co prawda potwierdzone oficjalnie, ale wydaje się iż Intel ma powody do zmartwienia, gdyż może to znacznie osłabić jego pozycję na tym rynku.

Epyc

Informację taką umieścił na swojej internetowej stronie niemiecki serwis Hardwareluxx. Twierdzi, że wszedł w posiadanie wewnętrznych dokumentów technicznych opracowanych przez AMD, po analizie której doszedł do takiego właśnie wniosku.

W dokumentach tych znajduje się specyfikacja techniczna serwerowych procesorów AMD oznaczonych kodową nazwą Milan, znanych również jako układy Zen 3, które mają się pojawić na rynku jeszcze w tym roku. Zastąpią one produkowane obecnie procesory Zen 2, znane pod nazwą kodową Rome.

Zobacz również:

  • IaaS, Paaa, SaaS - nowoczesne usługi chmurowe na miarę cyfrowej transformacji
  • Apple M1 vs Apple M2 - jak wygląda różnica w wydajności?
  • Jeden z ważnych pracowników Apple przechodzi do Samsunga

Procesory Zen 3 będzie można instalować w tych samych gniazdach co procesory Zen 2. Będą zawierać do 64 rdzeni obliczeniowych i obsługiwać pamięci DDR4 oraz połączenia PCI Express 4.0. Będą się jednak różnić tym od procesorów Zen 2, że zamiast dwóch pamięci buforowych L3 o pojemności 16 MB, będą zawierać jedną o pojemności 32 MB.

Slajdy umieszczone w dokumencie pokazują, że procesor Zen 3 ma pracować nawet o 20% szybciej od procesora Zen 2. Warto w tym momencie przypomnieć, że obie generacje procesorów (Zen 2 i Zen 3) są wytwarzane przy użyciu podobnej technologii 7 nanometrów.

I na koniec informacja o tym, że AMD pracuje już na procesorami Zen 4 (kodowa nazwa Genoa). Mają się one pojawić w ofercie firmy AMD pod koniec 2021 roku i wszystko wskazuje na to, że może to być prawdziwa rewolucja na rynku serwerowych układów CPU. Będą to układy wytwarzane przy użyciu technologii 5 nm, na pokładzie których znajdzie się dużo więcej rdzeni obliczeniowych niż 64 (prawdopodobnie nawet 128).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200