Zebrać, scalić, zdecydować

Microsoft PerformancePoint Server 2007 ma ułatwiać dostęp do narzędzi analitycznych.

Microsoft PerformancePoint Server 2007 ma ułatwiać dostęp do narzędzi analitycznych.

Nowe oprogramowanie pozwoli na przechowywanie danych i reguł biznesowych na centralnym serwerze oraz integrowanie ich z systemami realizującymi koncepcję zrównoważonych kart wyników, narzędziami do budżetowania, narzędziami analitycznymi i systemami skonsolidowanego raportowania. Serwer umożliwia także analitykom biznesowym zarządzanie regułami, rolami i przepływem dokumentów bez angażowania informatyków.

Na PerformancePoint Ser-ver 2007 składają się technologie Microsoft, w szczególności Business Scorecard Manager oraz technologie analityczne i wizualizacyjne przejęte wraz z firmą ProClarity. ProClarity Analytics Server umożliwia użytkownikom publikowanie zbiorów widoków na serwerze middleware, za pośrednictwem którego udostępniane są scentralizowane informacje analityczne. Jego wersja beta zadebiutuje pod nazwą Microsoft Office PerformancePoint Server 2007. Zostanie udostępniona w listopadzie br. Finalna wersja trafi na rynek w połowie 2007 r. Firma nie podała informacji dotyczących licencjonowania produktu ani cennika. Poinformowano jedynie, że uruchamiany jest obecnie program TAP (Technical Advisory Program) dotyczący PerformancePoint dla klientów i partnerów. Zakup ProClarity miał na celu przyspieszenie wprowadzenia na rynek produktu zdolnego konkurować z rozwiązaniami oferowanymi przez IBM czy Oracle. Ubocznym skutkiem jego wprowadzenia będzie napięcie relacji z partnerami, którzy samodzielnie budowali podobne rozwiązania. Chodzi zwłaszcza o Business Objects, Cognos czy Hyperion.

Microsoft ma nadzieję, że scen-tralizowana platforma business intelligence zintegrowana z popularnymi aplikacjami biurowymi zniechęci użytkowników do inwestowania w konkurencyjne produkty. Z PerformancePoint będzie można korzystać za pośrednictwem Excela, Outlooka oraz Internet Explorera. Serwer będzie także współpracował z Share Point Server. W dalszej przyszłości Microsoft zamierza zintegrować PerformancePoint bezpośrednio z nową wersją pakietu Dynamics.

"Widzimy spore zainteresowanie tym, żeby business intelligence ewoluowało w kierunku wspomagania decyzji, lepszego wsparcia pracy grupowej w dziedzinie analizy oraz scalania informacji ustrukturyzowanych i nieustrukturyzowanych" - uważa Jeff Raikes, odpowiedzialny za oprogramowanie biznesowe Microsoft. Jego zdaniem rozwiązania BI będą dążyć do działania w czasie rzeczywistym.

BizTalk Server 2006 R2

Równolegle Microsoft przedstawił plany związane z rozwojem BizTalk Server. Najnowsza wersja oprogramowania (BizTalk Server 2006 R2) trafi na rynek w połowie 2007 r. Nowością będzie dokładnie udokumentowany zbiór funkcji API oraz specyfikacji sprzętowych, które pozwolą partnerom na integrowanie aplikacji obsługujących technologię RFID z platformą Microsoft. Dzięki integracji z Workflow Foundation użytkownicy będą mogli budować aplikacje, w których obieg dokumentów lub pracy będzie wyzwalać zdarzenia uruchamiające inne zdarzenia lub procesy - właśnie za pośrednictwem BizTalk. Odświeżona platforma ma obsługiwać komunikację w standardzie EDI oraz AS2. Nowy BizTalk zostanie również zintegrowany z Windows Vista i Office. Użytkownicy Office będą mogli łączyć obiegi dokumentów (w SharePoint Server 2007) z procesami biznesowymi i monitorować je przy użyciu BizTalk. Przyszły BizTalk ma zostać także ściślej zintegrowany z Visual Studio 2005 oraz SQL Server 2005.


TOP 200