Ze świata

Gorzej być nie może

Nortel Networks był bliski pobicia niechlubnego rekordu światowych giełd. Największy producent sprzętu telekomunikacyjnego zakończy kwartał finansowy stratą w wysokości 19 mld USD (słownie: dziewiętnaście miliardów dolarów amerykańskich)! Więcej stracił tylko General Motors w 1992 r. - 21,1 mld USD. Fatalne wyniki są spowodowane m.in. reorganizacją Nortela, która wymusza zwolnienia aż 30 tys. pracowników. Poprzednio, w branży IT najwięcej w ciągu kwartału stracił IBM w 1993 r. - 8 mld USD.

Jedna piłka, dwie bramki, trzech sponsorów

Gdy nasza reprezentacja piłkarska zakwalifikuje się do przyszłorocznych mistrzostw świata w Japonii i Korei, jej występy będziemy śledzić dzięki technologii firm: Toshiba, NTT i Avaya. Firmy zostały sponsorami i "partnerami technologicznymi" . Poprzedni Mundial w 1998 r. we Francji obsługiwały: HP, EDS, France Telecom i Sybase.

Surfowanie w chmurach

Dwukierunkowa komunikacja z Internetem powinna choć trochę złagodzić dyskomfort pasażerów podróżujących samolotami. Przed tygodniem Lufthansa przystąpiła do spółki Boeinga i trzech amerykańskich linii, realizującej program udostępnienia szerokopasmowego Internetu na pokładzie samolotów. Usługa oparta na technologii Connexion będzie dostępna od połowy 2002 r. Maksymalna przepustowość "do samolotu" wynosi 5 Mb/s; gwarantowane pasmo dla pasażera to 56 Kb/s. Godzina "komunikacji z lądem" ma kosztować ok. 20 USD.

O palmę pierwszeństwa

Tuż po premierze nowych modeli komputerów Palm supermarkety w USA sprzedawały je znacznie poniżej "sugerowanych cen detalicznych". Tydzień później Gartner Group wyliczył, że niebawem Palm Computing utraci na rzecz Compaqa przodownictwo na rynku pod względem wartości sprzedanych palmtopów. Nic dziwnego, że kierownictwo firmy, borykającej się z kłopotami finansowymi, szuka wyjścia z sytuacji. Prawdopodobny jest podział Palm Computing na dwie firmy - programistyczną i sprzętową.

Nowy Napster czy koniec Napstera

Prawdopodobnie od lipca Napster będzie legalnie dystrybuował utwory muzyczne dzięki umowie z konsorcjum MusicNet zrzeszającym trzy z pięciu największych wytwórni fonograficznych. Zwycięstwo Napstera? Raczej porażka. W opinii większości obserwatorów nowy serwis będzie miał niewiele wspólnego ze "starym, dobrym Napsterem". Liczba użytkowników szacowana niedawno na kilkadziesiąt milionów znacznie się zmniejszyła. Liczba osób jednocześnie korzystających z serwisu w krótkim czasie spadła z 1,5 mln do 840 tys. Ilu pozostanie, gdy będą musieli płacić abonament?

Walka o równe prawa

Zmagania pomiędzy zwolennikami a przeciwnikami kontrowersyjnego amerykańskiego prawa UCITA, dotyczącego licencjonowania oprogramowania, z pewnością potrwają jeszcze kilka lat. Niemniej na razie więcej powodów do radości mają przeciwnicy UCITA. Wreszcie udało im się zatrzymać prace nad ustawą we wszystkich stanach, w których zostały one dotychczas rozpoczęte. Argumentem przeciwników ustawy jest przesadne faworyzowanie przez UCITA producentów oprogramowania wobec jego użytkowników w kwestiach dotyczących licencjonowania.


TOP 200