Ze świata

Sieć w sieci

Międzynarodowa sieć kawiarni Starbucks udostępni klientom bezprzewodowy Internet. W 4 tys. lokali Starbucks zostanie zainstalowana bezprzewodowa sieć 802.11b. Każdy klient posiadający urządzenie zgodne z tym standardem będzie mógł korzystać z Internetu przez 200 minut miesięcznie za 16 USD lub bez ograniczeń, płacąc 20 centów za minutę. Starbucks prowadzi rozmowy z Compaqiem na temat wypożyczania miłośnikom kawy komputerów iPaq.

Komputerowe monstra

ASCI White, opracowany przez IBM, zajmuje pierwszą pozycję na liście 500. najszybszych superkomputerów na świecie. W pierwszej dziesiątce znajdują się jeszcze 4 maszyny tego producenta. Na trzecim miejscu znalazł się komputer opracowany przez Intela - ASCI Red. Lista TOP 500 tworzona jest co pół roku przez naukowców z uniwersytetów w Tennessee i Mannheim za pomocą testu Linpack.

ASCI White działa w ośrodku badawczym broni nuklearnej w Kalifornii.

Gates najbogatszy

Magazyn Forbes opublikował listę najbogatszych ludzi świata. Nieodmiennie od siedmiu lat pierwszą pozycję zajmuje Bill Gates, którego majątek wart jest 58,7 mld USD, o 1,3 mld USD mniej niż przed rokiem. Dopiero czwarty na liście jest Larry Ellison. Spadek wartości akcji Oracle'a zmniejszył jego majątek do 26 mld USD, o połowę w stosunku do ub.r.

Szlachectwo za informatykę

Pieniądze to nie wszystko. Lou Gerstner, szef IBM, otrzymał właśnie od brytyjskiej królowej honorowy tytuł szlachecki. Wyróżnienie honoruje L. Gerstnera i IBM za zasługi dla rozwoju handlu elektronicznego oraz wspierania edukacji.

Gorące lato baz danych

Czerwiec upłynął pod znakiem nowych baz danych. Sybase wprowadziła na rynek nową wersję Adaptive Server Enterprise 12.5, Red Hat zaś bazę danych opracowaną w oparciu na dostępnej z kodem źródłowym PostgreSQL. Wcześniej nowe wersje produktów zaprezentowały także Oracle, IBM i Microsoft (Yukon, prototyp nowego SQL Servera).

Autorzy kontra nagrywarki

Niemiecki sąd, przed którym toczyła się sprawa dotycząca zryczałtowanych opłat wnoszonych przez producentów nagrywarek CD na rzecz twórców praw autorskich, wydał wyrok nakazujący HP uiszczenie opłat za trzy lata wstecz.

HP występuje w imieniu także innych producentów. Przedstawiciele firmy, która zapowiedziała apelację, twierdzą, że system opłat wnoszonych przez producentów, stworzony z myślą o fotokopiarkach i magnetofonach kasetowych, nie przystaje do "cyfrowego świata".

Wcześniej HP prowadził negocjacje z autorami i godził się na zapłacenie 12 DEM za każdą sprzedaną nagrywarkę. Rozmowy zostały jednak zerwane.


TOP 200