Zdradliwe fale elektromagnetyczne

W CW-PL (15/91) pisaliśmy o dwóch rodzajach fal elektromagnetycznych wpływających negatywnie na ludzki organizm.

W CW-PL (15/91) pisaliśmy o dwóch rodzajach fal elektromagnetycznych wpływających negatywnie na ludzki organizm. Są to lale VlF (very low frequen-cies Ł.od 3 kHz do30 kHz)i KIJ' (extremely low frequ-encies Ł poniżej 3 kHz), a emitują je w pewnym niewielkim stopniu, choć z niewiadomym jeszcze naukowcom skutkiem komputerowe monitory, a także nadajniki radiowe, radary, stacje transformatorowe i linie wysokiego napięcia.

Ogólnie rzecz biorąc, znane już skutki są raczej niewesołe. Pale o niskiej częstotliwości mają na szczęście dość niewielką energię, ale i tak potrafią bardzo negatywnie wpływać na żywe organizmy. Powodują one bowiem wyrzucanie elektronów z zewnętrznych warstw atomów i molekuł. Przyspiesza się ich ruch dając efekty cieplne. Jest to ciepło wewnątrzkomórkowe, nie rejestrowane przez receptory rozmieszczone w skórze, ale ciepło to jest bardzo groźne dla organizmu.

Prowadzone w wielu krajach badania potwierdzają szkodliwy wpływ promieniowania elektromagnetycznego na żywe organizmy. Np. apetyt termitów zależy od natężenia pola elektromagnetycznego, pszczoły uciekają lub tracą orientację w strefie oddziaływań takiego pola. U myszy i szczurów trzymanych w pobliżu linii wysokiego napięcia zaobserwowano zmiany w składzie krwi i hormonów.

Człowiek pracujący przy silnych nadajnikach radiowych, urządzeniach radarowych czy liniach wysokiego napięcia znacznie częściej zapada na choroby krwi, cierpi na bezsenność, bóle głowy, zaburzenia pamięci. Zaobserwowano takie zjawiska również u dzieci, któ-re dodatkowo przejawiają wzmożoną skłonność do zapadania na choroby nowotworowe.

Przyszłość pokaże, czy długotrwałe skutki słabych promieni komputerowych są równie groźne. Niektórzy już teraz utrzymują, że tak. Trzynastu amerykańskich dziennikarzy oskarżyło na przykład niedawno firmy Kodak i IBM o to, że produkowane przez nie urządzenia są niebezpieczne dla zdrowia. Zażądano odszkodowania 255 mln USD. Dziennikarze uskarżają się na chroniczne zapalenie oczu, bóle szyi, bezsenność. Twierdzą, że ci producenci zlekceważyli opinię nau-kowców odnośnie skutków ubocznych długotrwałego posługiwania się komputerami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200