Zdjęcie satelitarne zalanego Sandomierza

Zaznaczone są obszary zalane 19 maja 2010 r. na tle obrazu z 18 kwietnia br. Na mapie w skali 1:50 000 zaznaczono także możliwe zniszczenia dróg i kolei (wyróżniono każdy odcinek przechodzący przez tereny zalane).

Jakub Ryzenko, szef Polskiego Biura ds. Przestrzeni Kosmicznej mówi, że "Polska zaczęła współpracę przy dostarczaniu zdjęć satelitarnych zalanych terenów z takimi instytucjami, jak CBK, PIAP, a za chwilę zapewne włączy się Geosystems". Akwizycja i analiza danych o powodzi w Polsce jest wykonana w ramach programu SAFER.

Zdjęcie satelitarne zalanego Sandomierza

Powódź w Sandomierzu i okolicach

Mapa w skali 1:50 000 (wielkości 5 MB) dostępna jest na stronie organizacji SERTIT (SErvice Régional de Traitement d'Image et de Télédétection).

Kolejne zdjęcia satelitarne zalanych okolic Krakowa i Połańca

W związku z powodzią w Polsce, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej aktywowała mechanizm wsparcia satelitarnego GMES. Obrazy satelitarne są pozyskiwane i wstępnie analizowane w ramach europejskiego projektu SAFER. Następnie są wykorzystywane do analizy zniszczeń przez Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa KG PSP i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Czytaj też:

Serwerownia Onetu zagrożona powodzią - Onet jest gotowy do fizycznej ewakuacji jednej z serwerowni znajdującej się na terenie zagrożonym zalaniem w Krakowie. Nowa serwerownia Onetu jest bezpieczna.

Od powodzi stulecia w 1997 roku żaden z ministrów spraw wewnętrznych nie stworzył systemu ostrzegania o powodzi. Dopiero w tym roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wraz z Krajowym Zarządem Gospodarki Wodnej zapowiedziały, że planują wdrożenie takiego systemu.

Co zrobić, gdy woda zaleje dokumenty księgowe - Maciej Sosiński, założyciel Pronox Technology na własnej skórze przekonał się o niszczycielskiej sile powodzi. W 1997 r. stracił dokumentację księgową po wylaniu Odry we Wrocławiu. W efekcie fiskus naliczył firmie karę kilku milionów złotych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200