Zdjęcie na żądanie

Placówki służby zdrowia nie muszą rozbudowywać własnych systemów archiwizacji danych medycznych. Mogą skorzystać z usługi sieciowego archiwum.

Współczesne placówki służby zdrowia - szpitale, przychodnie, kliniki - wyposażone są w coraz więcej nowoczesnych urządzeń, bez których nie dałoby się już dzisiaj świadczyć wielu usług medycznych. Wśród nich są także coraz bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia do badań i diagnostyki obrazowej. Do lamusa powoli odchodzą czarno-białe klisze z wynikami badań rentgenowskich. Coraz częściej zastępują je zdjęcia zapisane na płycie CD, wręczanej pacjentowi przy wyjściu z gabinetu lekarskiego. To samo dotyczy wielu innych badań z zakresu diagnostyki obrazowej (USG, koronorografii, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego itp.) - ich wyniki mają już przede wszystkim postać cyfrową.

Zmiana sposobu wykonywania badań wymaga również zmian w zakresie sposobu składowania i przechowywania ich wyników. Zgodnie z wymogami prawa, obrazy diagnostyczne pacjentów muszą być przechowywane w placówkach służby zdrowia przez okres co najmniej pięciu lat od daty wykonania badania. Spełnione muszą być przy tym wymagania dotyczące ochrony danych osobowych, zachowania tajemnicy lekarskiej, zapewnienia nienaruszalności zgromadzonych danych i ich stałej dostępności. Zazwyczaj, ośrodki dysponujące wynikami badań w postaci cyfrowej decydują się na wdrożenie własnych systemów archiwizacji, opartych o różnego rodzaju dyski czy taśmy. Wymaga to zazwyczaj osobnych, dodatkowych inwestycji w zakup odpowiedniego sprzętu i wdrożenie oprogramowania, a potem wydatków na utrzymanie i rozbudowę systemu.

Inny sposób podejścia do problemu archiwizacji diagnostyki obrazowej proponuje placówkom służby zdrowia firma ATM. Opracowała ona system sieciowego TeleArchiwum. Korzystające z niego placówki nie muszą budować własnych systemów archiwizacyjnych, mogą skorzystać poprzez Internet z usługi archiwizacji cyfrowych wyników badań diagnostycznych. Zdjęcia rentgenowskie czy zapisy z tomografu komputerowego nie są wtedy przechowywane w szpitalu lub przychodni, lecz w centrum danych ATM. Dostęp do nich jest możliwy w każdej chwili poprzez sieć. Takie rozwiązanie pozwala m.in. zmniejszyć jednostkowe koszty przechowywania wyników badań.

Transmisja danych z przychodni do firmy odbywa się poprzez zabezpieczone kanały VPN. Dane przechowywane są w formacie DICOM. Każdy z klientów otrzymuje oddzielną przestrzeń archiwizacyjną oraz dostęp do interfejsu i aplikacji pozwalającej na bieżące monitorowanie stanu archiwum. W miarę przybywania wyników, rozmiar dostępnej przestrzeni dyskowej jest powiększany. Dane przechowywane są w wielu kopiach, żeby zapewnić jak największą odporność na błędy i awarie sprzętu. System działa w sposób ciągły. W każdej chwili możliwe jest pobranie przez Internet potrzebnych danych diagnostycznych, wysłanie ich na dowolną stację roboczą w przychodni czy szpitalu, przeprowadzenie ich analizy czy opisu i ponowne wprowadzenie z naniesionymi zapisami do systemu. Takie rozwiązanie pozwala też na przekazywanie danych między różnymi placówkami czy ośrodkami leczniczymi zlokalizowanymi w różnych miejscach kraju.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200