Zdjęcia z Palma

Kodak zamienia komputer Palm w aparat cyfrowy.

Kodak zamienia komputer Palm w aparat cyfrowy.

Aparat cyfrowy PalmPix podłącza się do komputera naręcznego Palm za pośrednictwem złącza HotSync. Urządzenie wyprodukowane przez firmę Eastman Kodak umożliwia wykonywanie zdjęć w rozdzielczości 320 x 240 bądź 640 x 480.

Mały, lekki, szybki

PalmPix ma wymiary 56 x 28 x 84 mm. Jest zasilany dwoma bateriami AAA (bez nich waży zaledwie 45 g). Współpracuje ze wszystkimi modelami Palm III i VII. Mogą z niego korzystać również użytkownicy Palm V i Vx, ale w tym celu muszą dokupić specjalny adapter.

Korzystanie z PalmPix jest bardzo łatwe. Firmowe oprogramowanie przekształca ekran palmtopa w panel kontrolny aparatu. Służy on do podglądu zdjęcia, wyboru rozdzielczości, przypisywania zdjęciom nazw i dat oraz do sterowania samowyzwalaczem. Aparat wyposażony jest w funkcję zoom 2x. Prędkość migawki wynosi od 1/15 do 1/500 s.

Niestety, wyświetlacz komputera nie zaprezentuje zdjęcia wysokiej jakości - rozdzielczość wynosi bowiem tylko 160 x 160. Może służyć jedynie jako podgląd. Ostateczny obraz uzyskuje się dopiero po przesłaniu zdjęć do komputera stacjonarnego. Jednorazowo w pamięci Palma można przechowywać 30 fotografii najwyższej rozdzielczości (dotyczy to modeli z 8 MB RAM).

Według Kodaka, w przypadku komputerów Palm standardowe zdjęcie zajmuje ok. 100 KB. Przesłanie zdjęć do komputera PC odbywa się podczas standardowej synchronizacji. W zależności od jakości fotografii transfer trwa 2-10 s. Na PC zdjęcia mogą być zapisane w formacie jpg lub bmp.

Kosztem funkcji

Podstawowym mankamentem PalmPix jest brak zamknięcia obiektywu i lampy błyskowej. Przedstawiciele producenta tłumaczą, że dzięki temu PalmPix jest stosunkowo tanim urządzeniem - w USA kosztuje 180 USD. W Polsce aparaty będzie sprzedawać warszawska firma Scientific.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200