Zdecydują użytkownicy

Jak jednak być gotowym na nieprzewidywalne?

Sieć musi być na tyle elastyczna i otwarta, aby dostosować się do wymogów użytkowników i aplikacji, które zechcą stosować. Trzeba przyznać, że faktycznie może to nadejść niespodziewanie. Niedawne protesty w Iranie sprawiły, że Twitter stał się punktem kontaktu opozycjonistów ze światem zewnętrznym, który w jednej chwili dostrzegł potencjał tego serwisu. A przecież jest on znany od lat. Inny aspekt to zmieniająca się sytuacja makroekonomiczna. Od dziesięciu bez mała lat na rynku dostępne są narzędzia współpracy grupowej, dzięki którym w trybie online można rozmawiać i dyskutować nad jednym dokumentem z dwóch różnych lokalizacji. A dopiero w czasie ostatniego kryzysu nastąpił wyraźny wzrost zainteresowania, gdyż zaczęto liczyć koszty finansowe, i także ekologiczne, biznesowych podróży. Dlatego warto zostawić uchylone drzwi w swojej sieci - odpowiednie parametry QoS i odpowiednią przepustowość dla aplikacji. W ten sposób jest miejsce na nowe aplikacje oraz okazja, aby zmonetyzować ruch generowany dzięki nim. Sukces serwisu Vudu jest możliwy tylko dzięki temu, że aplikacja ma odpowiednią przepustowość właśnie dla dźwięku i obrazu w HD. W przeciwnym razie usługa nie jest atrakcyjna .

Czy może Pan wskazać interesujący przykład wykorzystania broadbandu stacjonarnego i mobilnego?

Jest to projekt Connected Car, prezentowany już przez nas w Nowym Jorku. Po pierwsze, w środku auta jest sieć bluetooth i wifi. Ponadto, jest GPS i system ostrzegania o zagrożeniach drogowych oraz, na przykład, możliwości oglądania przesyłanych przez sieć filmów. Zanim ruchomy obraz trafi do auta, najpierw trafia światłowodem do stacji bazowej, a następnie drogą radiową do odbiornika w samochodzie. Zatem, jeśli dysponujemy tylko światłowodem w swej sieci, nie dostarczymy oczywiście wideo do poruszającego się samochodu, natomiast sieć radiowa w czystej postaci nie zapewni odpowiedniej przepustowości. Wniosek z tego jest następujący - warto projektować sieć ekonomicznie, budując rozwiązania w różnych technologiach według oczekiwanego zapotrzebowania.

Zatem broadband przyszłości będzie na pewno kombinacją różnych rozwiązań?

Jest mało prawdopodobne, aby kiedykolwiek każdy dom na polskiej wsi został podłączony do światłowodu. Na takich terenach inwestycja w światłowód zwraca się dopiero po 20 latach, podczas gdy w terenach zurbanizowanych po 4. Niezbędne będzie więc przełączanie ruchu pomiędzy różnymi częściami sieci, o czym użytkownik w ogóle nie powinien wiedzieć, a w szczególności nie odczuwać tego podczas pracy czy zabawy w Internecie. Dlatego niezbędna będzie także optymalizacja sieci, którą można prowadzić z pomocą naszych aplikacji. Chciałbym podkreślić, że rozważamy wszystkie możliwe scenariusze. Dlatego doradzamy LTE również w terenach słabo zurbanizowanych i rozwiązania dostępu światłowodowego w terenach miejskich, mocno zabudowanych.


TOP 200