Zdążyć przed sylwestrem

Relpol SA z Żar, producent sprzętu do sterowania procesami przemysłowymi, we wrześniu rozpocznie wdrożenie systemu SAP R/3 z wykorzystaniem metodyki AcceleratedSAP.

Relpol SA z Żar, producent sprzętu do sterowania procesami przemysłowymi, we wrześniu rozpocznie wdrożenie systemu SAP R/3 z wykorzystaniem metodyki AcceleratedSAP.

Rozważania na temat zakupu systemu wspomagającego zarządzanie w zakładach Relpol SA toczyły się od jesieni ub.r., kiedy to firma rozpoczęła badanie rynku. Na przełomie lutego i marca br. większym zainteresowaniem obdarzono pakiet R/3. Zadecydowała, jak mówi Mirosław Korecki, główny informatyk firmy, "renoma producenta i duża liczba dokonywanych wdrożeń w Polsce". Przede wszystkim jednak atrakcyjna okazała się metodyka wdrożenia AcceleratedSAP (ASAP), będąca nadal w Polsce nowością. Pierwszy tego typu projekt trwa obecnie w Górnośląskim Zakładzie Elektroenergetycznym w Gliwicach. Planowany całkowity koszt inwestycji w Relpolu to ok. 1,7 mln DEM.

Wymienić na nowe

Dla Relpolu ważne jest istnienie w ramach metodyki AcceleratedSAP wielu narzędzi przyspieszających proces wdrożenia. Uruchomienie modułów: finansowo-księgowego, zarządzania majątkiem trwałym, a także gospodarki materiałowej przewidziany jest na 1 czerwca 1999 r. Zaczną działać także pewne elementy systemu kontrolingu. Nie wiadomo, czy już wtedy Relpol zdecyduje się na uruchomienie modułu sprzedaży i dystrybucji (SD), zwłaszcza że firma obawia się pewnych zaburzeń we współpracy działów sprzedaży i produkcji.

Dotychczas stosowane w firmie oprogramowanie powstawało we własnym zakresie. Celem Relpolu było początkowo samodzielne udoskonalanie współpracy poszczególnych aplikacji. Dotyczyło to w znacznym stopniu systemów sprzedaży i produkcji, które przekazywały zamówienia klientów bezpośrednio do działu produkcji.

"Dotychczas działający u nas system sprzedaży jest związany z systemem przygotowywania produkcji. Odpowiedni moduł R/3 - planowania produkcji - wdrożymy w całości do stycznia 2000 r. Niestety, obecny system sprzedaży powstał stosunkowo dawno i prawdopodobnie nie spełnia wymogów koniecznych do pokonania problemu roku 2000" - ocenia Mirosław Korecki.

Relpol może się więc zdecydować na tymczasowe współdziałanie modułu sprzedaży i dystrybucji pochodzącego od SAP oraz dotychczasowego systemu przygotowania produkcji. Taka współpraca będzie wprawdzie wymagać opracowania odpowiedniego interfejsu, ale potencjalne trudności związane z problemem roku 2000 uzasadniają ten wysiłek. Inną alternatywą jest uruchomienie modułu SD równolegle z częścią odpowiedzialną za planowanie produkcji 1 stycznia 2000 r. Tego typu rozwiązanie byłoby "ucieczką" w ostatniej chwili przed następstwami problemu nowego milenium, ale nie wymaga zaangażowania informatyków w tworzenie interfejsu.

Integrator trochę przypadkowo

SAP R/3 w Relpol SA będzie działać z wykorzystaniem bazy danych Oracle8 i serwera Siemensa z dwoma procesorami Intela. Przypadek zadecydował, że Relpol dowiedział się o świadczeniu przez dział Siemensa - Siemens Business Services (SBS) - usług w zakresie wdrażania R/3. "Okazało się, że istnieje integrator będący częścią koncernu dostarczającego nam sprzęt" - mówi Mirosław Korecki. Przedstawiona przez SBS oferta była najlepsza. Obejmuje ona całość wdrożenia R/3.


TOP 200