Zdalnie z przeglądarki

Pakiet pcAnywhere pozwala wykorzystywać przeglądarkę WWW jako zdalnego klienta.

Pakiet pcAnywhere pozwala wykorzystywać przeglądarkę WWW jako zdalnego klienta.

Pełny zdalny dostęp do komputerów osobistych jest problemem każdego administratora, odpowiedzialnego za ich poprawne funkcjonowanie. Większość problemów, którymi administrator musi zająć się osobiście, można rozwiązać przejmując zdalnie kontrolę nad komputerem użytkownika - podglądając, co w danej chwili wyświetlane jest na jego monitorze i zdalnie kontrolując jego myszkę i klawiaturę.

Na rynku dostępnych jest kilka pakietów, które pomagają rozwiązać ten problem, np. pcAnywhere firmy Symantec, CoSession Remote firmy Artisoft czy też Remotelly Possible firmy Avalan Technology (przejętej przez Computer Associates). Na szczególną uwagę zasługuje pierwszy z nich (opisywany już na łamach Computerworlda), ostatnio wzbogacony o możliwość zdalnego dostępu za pośrednictwem przeglądarek WWW.

Symantec udostępnił specjalną wersję klienta systemu pcAnywhere32 o nazwie pcAnywhere Express. Dostępny jest on w trzech wersjach: jako kontrolka ActiveX, plug-in dla programu Netscape Navigator oraz w postaci programu w Javie. Dzięki temu obecnie klientem programu pcAnywhere może być dowolny komputer wyposażony w przeglądarkę Internet Explorer, Netscape Navigator bądź inną, obsługującą Javę. Rozszerza to także możliwość dostępu do serwerów z zainstalowanym oprogramowaniem pcAnywhere na platformy unixowe i Macintosha.

PcAnywhere Express jest instalowany na komputerze, na którym wcześniej zainstalowano oprogramowanie pcAnywhere32 w wersji 8.0. Pozwala on utworzyć stronę WWW, na której znajduje się odnośnik, umożliwiający przejęcie zdalnej kontroli nad komputerem. Po rozpoczęciu sesji komunikacyjnej, użytkownik w przeglądarce WWW widzi pulpit zdalnego komputera i ma dostęp do wszystkich funkcji, tak jakby pracował na nim lokalnie. Express - podobnie jak jego "starszy" brat - wyposażony jest w funkcję przesyłania danych. Nie jest ona jednak tak zaawansowana, jak w pakiecie pcAnywhere32 - pozwala przesyłać między obydwoma komputerami tylko zawartość schowka (clipboard). Niemniej jest to wystarczające w przypadku klienta WWW . Przy większych wymaganiach istnieje możliwość skorzystania z pełni funkcjonalnego pakietu pcAnywhere32.

Express jest w pełni zintegrowany z pełną wersją pcAnywhere32. Wykorzystuje dokładnie takie same mechanizmy zabezpieczeń, umożliwiające identyfikowanie użytkowników np. na podstawie ich identyfikatorów i haseł w systemie Windows NT. Przy nawiązaniu sesji komunikacyjnej, podczas zdalnej kontroli, przesyłaniu plików aplikacja wykorzystuje mechanizm CryptoAPI, który dokonuje szyfrowania danych, co potencjalnemu włamywaczowi uniemożliwia łatwe przechwycenie ważnych informacji, takich jak identyfikatory i hasła, przesyłanych przez sieć komputerową.

W zależności od ustawień program potrafi przerwać sesję komunikacyjną po upływie określonego czasu, blokować dostęp do stacji roboczej za pośrednictwem lokalnej klawiatury i myszki, gdy ta jest kontrolowana w danej chwili zdalnie, a także automatycznie wylogowywać użytkownika po zakończeniu sesji komunikacyjnej.

Pakiet wspiera także technologie ColorSmart i SpeedSend. Pierwsza z nich umożliwia szybsze przesyłanie i wyświetlanie ekranu zdalnej stacji roboczej bądź serwera, druga umożliwia - w przypadku lokalnej edycji plików - przesyłanie do zdalnego komputera tylko tych jego fragmentów, które uległy zmianie.

<hr size=1 noshade>pcAnywhere Express

Producent: Symantec

http://www.symantec.com

Obsługiwane platformy: Internet Explorer (ActiveX), Netscape Navigator (plug-in), dowolna przeglądarka WWW, obsługująca Javę

Cena: dostępny bezpłatnie dla użytkowników pakietu pcAnywhere32 8.0 pod adresem

http://www.symantec.com/trialware/#pca


TOP 200