Zbyt małe wydatki na innowacje

Menedżerowie działów IT przyznają, że powinni inaczej rozłożyć akcenty w budżetach IT i skoncentrować się na innowacjach, aby poprawić wyniki biznesowe - wynika z badania przeprowadzonego przez SAP.

Badanie zostało przeprowadzone wśród niemal 500 menedżerów IT w ośmiu krajach w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Dotyczyło podziału wydatków w trzech obszarach: operacyjnym, utrzymania infrastruktury i innowacji.

Jedna trzecia firm stwierdziła, że ich aktualna strategia IT jest zbyt skoncentrowana na "utrzymaniu zapalonego światła", codziennym prowadzeniu działających systemów IT.

Zobacz również:

  • 10 błędów, które mogą zablokować innowacje IT
  • W Europie powstaną dwie kolejne gigantyczne fabryki baterii samochodowych
  • Wartość dodana dla HR w nowej skali

Ponad 60% firm uważa, że strategia IT powstrzymuje od inwestowania w innowacje. Respondenci wskazali, że mają do czynienia z wieloma zagadnieniami, które aktualnie przeszkadzają im w inwestowaniu w technologię.

Najczęściej wymienianym powodem jest brak pewności co do sytuacji gospodarczej - dla 48% ankietowanych jest to główna bariera. Dodatkowo, 39% twierdzi, że zbyt wiele wydają na operacje bieżące, tworząc deficyt w budżecie, który mógłby w przeciwnym razie zostać wykorzystany na innowacje.

Ankietowani menedżerowie dostrzegają, że takie podejście do wydatków ma wpływ na konkurencyjność firmy - 38% twierdzi, że aktualne priorytety budżetowe osłabiają pozycję firmy na rynku.

Brak wydatków na innowacje IT ma negatywny wpływ na biznes, aż 44% respondentów uważa, że przekłada się bezpośrednio na spadek produktywności.

Aż 43% uważa także, że traci potencjalne możliwości oszczędzania przez brak odpowiednich inwestycji w IT. Ponad połowa wierzy, że ich firmy mogłyby osiągnąć większą wartość biznesową, jeśli więcej wydawałyby na innowacje IT.

Badanie zostało przeprowadzone wśród 487 menedżerów IT w Wielkiej Brytanii, Rosji, Niemczech, Francji, Włoszech, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Arabii Saudyjskiej i w Katarze.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200