Zawsze z pocztą

IBM ma w ofercie pierwszy komputer z Windows CE.

IBM ma w ofercie pierwszy komputer z Windows CE.

IBM określa swój nowy komputer jako e-mail machine, czyli komputer do obsługi poczty elektronicznej. Choć firma od dawna sprzedaje palmtopy, to najnowszy WorkPad jest pierwszym urządzeniem pracującym pod kontrolą Windows CE. Wcześniej IBM stosował architekturę Palm Computing i system operacyjny Palm OS.

WorkPad z50 jest stosunkowo duży. Ma klawiaturę o wymiarach odpowiadających 95% wielkości standardowych klawiatur w notebookach ThinkPad, 8,2" wyświetlacz, 16 MB RAM (maksymalnie 48 MB), 20 MB ROM, interfejsy szeregowy i IrDA, wbudowane głośnik i mikrofon, drążek wskazujący TrackPoint i zintegrowany modem 33,6 Mb/s. Wyjątkową cechą tego modelu jest gniazdo PC Card Type III. Komputer waży ok. 1,2 kg, ma grubość 25 mm i może pracować przez 8 godz. bez zasilania zewnętrznego, a zasilając go dodatkowym akumulatorem czas ten wydłuża się dwukrotnie. WorkPad z50 jest przeznaczony przede wszystkim dla użytkowników, którzy okazjonalnie wykorzystują sprzęt przenośny i potrzebne są im tylko podstawowe funkcje, np. dostęp do poczty elektronicznej lub Internetu. Oprócz zestawu podstawowych aplikacji Windows CE, komputer wyposażono w program IBM Mobile Connect do obsługi synchronizacji danych z serwerami Lotus Notes Domino lub Exchange. Jeszcze w tym roku natomiast ma się pojawić WorkPad z50 z pakietem klienta Citrix WinFrame.

Jak twierdzą przedstawiciele IBM Polska, WorkPad z50 będzie w tym roku dostępny na polskim rynku, ale bliższy termin jego wprowadzenia do sprzedaży i cena nie są jeszcze ustalone. W USA sugerowana cena tego komputera wynosi ok. 1000 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200