Zawirusowane samochody

Po wirusach komórkowych przyszedł czas na inne mobilne systemy operacyjne. Jeśli wirusy mogą się przenosić za pomocą Bluetooth na Symbiana w telefonach, to dlaczego nie miałby również zainfekować Symbiana w samochodach?

Na razie jest to tylko spekulacja - faktem jest jednak że część samochodów z wyższej półki (Lexus, Land Cruiser) posiada w swoich komputerach pokładowych oprogramowanie Symbiana oraz interfejs sieci bezprzewodowej Bluetooth.

Według specjalistów z Kaspersky Lab właśnie dzięki Bluetooth możemy już wkrótce spodziewać się przeniesienia infekcji wirusowych na inne wspomagane komputerowo urządzenia - w tym samochody.

Być może dziś brzmi to jak science-fiction, ale dwa lata temu to samo mówiono na temat możliwości zarażenia telefonów komórkowych, a dzisiaj są one rzeczywistością. Jakie to może mieć konsekwencje? Przypomnijmy sobie przypadek sprzed dwóch lat, kiedy w wyniku błędu w oprogramowaniu Windows CE sterującym opancerzoną limuzyną Mercedes wysoki dalekowschodni dostojnik został uwięziony w samochodzie na ponad 6 godzin.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200