Zautomatyzowane zarządzanie oprogramowaniem w urządzeniach końcowych

Nową wersję oprogramowania do automatyzacji procesów zarządzania komputerami i smartfonami oraz wykrywania i naprawiania luk wprowadza na polski rynek firma baramundi.

Najprawdopodobniej w maju 2016 roku na rynku pojawi się kolejna wersja oprogramowania baramundi Management Suite 2016. Funkcje oprogramowania zostały rozszerzone m.in. o możliwość obsługi hyperwizorów VMware oraz tworzenia białych lub czarnych list aplikacji, które można uruchamiać w firmowych urządzeniach mobilnych.

Pakiet bMS 2016 (baramundi Management Suite) ma architekturę modułową. Jest wyposażony w centralną konsolę do zarządzania oraz zestaw zintegrowanych z nią narzędzi pozwalających na zautomatyzowaną dystrybucję i instalację lub usuwanie aplikacji, inwentaryzację sprzętu i oprogramowania, zarządzanie licencjami, tworzenie kopii bezpieczeństwa urządzeń klienckich i przywracanie danych, a także automatyczne skanowanie luk w zabezpieczeniach i naprawianie systemu.

Zobacz również:

  • Czarna strona Apple, o której się nie mówi

Użytkownicy mogą kupić licencję na dowolny potrzebny im zestaw modułów funkcjonalnych. Podczas uruchamiania instalowany jest pełny zestaw pakietu, więc w przypadku, gdy użytkownik chce rozszerzyć funkcje jest to możliwe prawie natychmiast po dokupieniu odpowiednich licencji i skonfigurowaniu oprogramowania.

Niektóre ulepszenia i zmiany w nowej wersji

Pakiet bMS 2016 zawiera nowy moduł baramundi Virtual umożliwiający zarządzanie środowiskami wirtualnymi. Za pośrednictwem hipernadzorców oprogramowanie prezentuje informacje inwentaryzacyjne, co ułatwia bezpośrednie sterowanie maszynami wirtualnymi w zakresie zadań realizowanych przez moduły pakietu bMS. Obecnie obsługiwany jest tylko system VMware, ale „opracowywane są kolejne wersje, które zapewnią współpracę z maszynami wirtualnymi Microsoft i Citrix” zapewnia Peter Zeis, Dyrektor ds. Sprzedaży Międzynarodowej w baramundi Software AG.

Zautomatyzowane zarządzanie oprogramowaniem w urządzeniach końcowych

Oprogramowanie bMS 2016 udostępnia podstawowe funkcje zarządzania maszynami wirtualnymi VMware.

Moduł do inwentaryzacji oprogramowania baramundi Inventory został zmodyfikowany od podstaw przede wszystkim pod kątem zwiększenia wydajności i skalowalności, ale także przystosowania do przetwarzania międzynarodowego zestawu znaków Unicode.

Ulepszony został też moduł baramundi Compliance Management. Zwiększona została jego wydajność skanowania oraz istotnie rozszerzony katalog reguł, które służą do wykrywania luk istniejących w aplikacjach i systemach oraz typowych błędów konfiguracyjnych. Obecnie liczy on ponad 10 000 stale aktualizowanych reguł.

W przypadku narzędzia baramundi Mobile Devices przeznaczonego do zarządzania urządzeniami mobilnymi, producent wprowadził w nowej wersji kolejny zestaw modyfikacji, m.in. funkcję pozwalającą na tworzenie czarnych i białych list aplikacji, których uruchamianie jest zakazane lub dozwolone.

Zautomatyzowane zarządzanie oprogramowaniem w urządzeniach końcowych

Tworzenie białych lub czarnych list aplikacji w smartfonach ma parametry zależne od platformy.

Bardziej szczegółowe informacje o zmianach wprowadzonych w bMS 2016 zostaną opublikowane w momencie oficjalnej premiery pakietu, co ma nastąpić w najbliższym czasie (prawdopodobnie w maju 2016).

Baramundi w Polsce

Obecnie ok. 100 potencjalnych klientów rozważa możliwość wykorzystania narzędzi baramundi i liczba wdrożeń, którymi firma będzie się mogła pochwalić najprawdopodobniej znacznie wzrośnie w bieżącym roku, mówi Sebastian Wąsik piastujący stanowisko lokalnego Przedstawiciela Handlowego baramundi Software AG.

baramundi software AG jest niemiecką firmą wąsko specjalizująca się w oprogramowaniu do zarządzanie cyklem życia stacji klienckich i automatyzacji rutynowych procesów inwentaryzacji oraz skanowania serwerów, stacji roboczych i urządzeń mobilnych pod kątem luk w zabezpieczeniach oraz błędów konfiguracyjnych.

W Polsce, podobnie jak w innych krajach (poza Niemcami), sprzedaż i wdrażanie oprogramowania są realizowane wyłącznie przez kanały partnerskie. Stąd też tworzenie systemu firm partnerskich ma duże znaczenie dla sukcesu rynkowego baramundi.

Obecnie firma ma 5 lokalnych partnerów w Polsce. Ale wszystko wskazuje na to, że do końca bieżącego roku do sieci sprzedaży dołączą kolejne 3 firmy, mówi Sebastian Wąsik.

Uzyskanie statusu partnera baramundi wymaga przeszkolenia przynajmniej jednego pracownika (zależnie od poziomu partnerstwa) w zakresie technicznej znajomości oprogramowania baramundi, tak by mógł on prowadzić wdrożenia i zapewnić wsparcie techniczne na podstawowym poziomie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200