Zaufanie do bety

Serwis Pracuj.pl uruchamia nowy system wyszukiwawczy w oparciu o SQL Server 2005 w wersji beta. Na oficjalną premierę bazy Microsoftu nie czekają także producenci aplikacji.

Serwis Pracuj.pl uruchamia nowy system wyszukiwawczy w oparciu o SQL Server 2005 w wersji beta. Na oficjalną premierę bazy Microsoftu nie czekają także producenci aplikacji.

Do listopadowej premiery bazy SQL Server 2005 zostały jeszcze dwa miesiące. Nie czekając na oficjalną prezentację, partnerzy Microsoftu i firmy tworzące aplikacje deklarują gotowość do przejścia na nową technologię. Około 70 aplikacji napisanych przez polskie firmy programistyczne korzysta już z nowych mechanizmów dostępnych w bazie "Yukon" (taką nazwę roboczą przez długi czas nosił SQL Server 2005). W kilku przedsiębiorstwach toczą się wdrożenia w oparciu o wersję beta. Jednym z pierwszych użytkowników SQL Server 2005 jest popularny serwis internetowy Pracuj.pl.

Czas na zmianę

Wraz z rosnącą popularnością serwisu - co rok podwaja się liczba odwiedzających - system informatyczny obsługujący Pracuj.pl zbliżał się do kresu wydajności. Problemy dotyczyły przede wszystkim braku możliwości pełnotekstowego przeszukiwania bazy. Kłopoty dawały o sobie znać przy okazji dużych kampanii.

Stara infrastruktura Pracuj.pl powstawała w oparciu o technologie open source - bazę PostgreSQL i Linuxa. Problemy nie były jednak spowodowane doborem komponentów, ale wynikały z zastosowanej architektury. Przez cztery lata serwis dynamicznie się rozwijał, a tempo dodawania nowych modułów odbijało się na spójności. Z czasem kolejne modernizacje systemu wymagały coraz większych nakładów.

Z nowym systemem wiązano duże nadzieje. "Zależało nam na usprawnieniu mechanizmu wyszukiwania i możliwości intuicyjnego poruszania się po serwisie. Jednocześnie poszukiwaliśmy rozwiązania, które można by łatwo skalować" - mówi Paweł Leks z Communication Partners, spółki będącej właścicielem Pracuj.pl.

Wybór padł na technologię Microsoftu, do czego przekonywał integrator - K2 Internet. Jedyny problem polegał na tym, że Pracuj.pl miał korzystać z SQL Server 2005 i zintegrowanego z bazą środowiska programistycznego Visual Studio .Net 2005, które oficjalnie nadal są w fazie rozwoju.

Opłacalne ryzyko

Paweł Leks z Communication Partners, spółki będącej właścicielem serwisu Pracuj.pl

Paweł Leks z Communication Partners, spółki będącej właścicielem serwisu Pracuj.pl

Ten krok był obarczony sporym ryzykiem. Standardem jest, że w przypadku aplikacji krytycznych nie korzysta się z technologii obecnych na rynku krócej niż kilkanaście miesięcy. K2 Internet zastosowało jednak przewrotne rozumowanie. "Po pierwsze, nowe wersje bazy danych i środowiska .Net oferowały wiele rewolucyjnych usprawnień. Po drugie, wybór technologii w wersji beta gwarantował najwyższy z możliwych poziomów wsparcia technicznego, praktycznie niemożliwy do uzyskania w przypadku technologii obecnej na rynku od kilku lat" - mówi Tymoteusz Chmielewski z firmy , która wykonała system.

To założenie sprawdziło się w praktyce. Z racji wdrożenia w Pracuj.pl, K2 Internet dołączyła do kilkuset firm uczestniczących w projekcie Ascent. Dzięki temu zyskała bezpośredni dostęp do inżynierów Microsoftu zaangażowanych w rozwój SQL Server i Visual Studio. "Zyskaliśmy fenomenalne wsparcie. W przypadku starszej technologii odpowiedzią na większość pytań jest odesłanie do materiałów drukowanych lub stron internetowych. W tym przypadku za każdym razem byliśmy traktowani indywidualnie. Reakcja na nasze problemy była natychmiastowa" - dodaje Tymoteusz Chmielewski.

Przed startem

Nowy serwis Pracuj.pl jest już gotowy. Firma chce sobie zapewnić jeszcze kilkanaście dni na dodatkowe testy najbardziej skomplikowanych elementów. Pierwsze zmiany użytkownicy zobaczą w połowie września br. Część narzędzi zostanie udostępniona później, m.in. mechanizm umożliwiający użytkownikom zapisywanie w serwisie swojego CV.

Problem wydajności rozwiązano poprzez dokonywanie replikacji części bazy danych, na którą składają się aktualne ogłoszenia, na kilka serwerów. Zapewnienie dostępu do nich za pośrednictwem kilku serwerów WWW i zastosowanie mechanizmu równoważenia obciążenia pozwala zapewnić pożądaną wydajność.

Funkcjonalność SQL Server 2005 nie ogranicza się do wydajności. SQL Server 2005 Microsoft oferuje gotowy moduł pod nazwą Notification Services. "To gotowa usługa, którą wystarczy uruchomić" - mówi Tymoteusz Chmielewski. Pracuj.pl będzie korzystać również z mechanizmu Reporting Services, który w nowej wersji został całkowicie przebudowany.

Co istotne, właściciel Pracuj.pl nie musiał dokonywać jednorazowego zakupu licencji. K2 na mocy specjalnej umowy z Microsoftem pobiera opłaty abonamentowe w cyklu miesięcznym. Liczba licencji zmienia się w zależności od aktualnych potrzeb: w przypadku wzrostu obciążenia - wzrasta, w przypadku spadku - zmniejsza się. "Jesteśmy przekonani, że infrastruktura, która powstała, mogłaby obsłużyć nawet Yahoo" - mówi Paweł Leks.


TOP 200