Zatwierdzono Narodowy Plan Szerokopasmowy

Po wielomiesięcznych obradach projekt Narodowego Planu Szerokopasmowego zgłaszany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji został przyjęty przez Komitet Rady Ministrów. Dzięki czemu proces przygotowawczy rozwoju szerokopasmowych sieci na terenie całego kraju znalazł się w jednym z finalnych etapów.

Zatwierdzono Narodowy Plan Szerokopasmowy

Struktura abonentów ze względu na wykorzystywaną technologię dostępową. Źródło: UKE, 2013r.

Projekt Narodowego Planu Szerokopasmowego ma na celu wyrównanie różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowych usług sieciowych na terenie kraju. Projekt jest długoterminowy, a jego zakończenie planowane jest na 2020 rok.

Ministerstwo szacuje, że w efekcie wdrożenia Narodowego Planu dostęp do bardzo szybkich usług szerokopasmowych uzyska ponad 16 mln Polaków.

Zobacz również:

  • Policja z nową usługą - trwają testy e-Notatnika

Zapoznając się z projektem Narodowego Planu Szerokopasmowego dowiadujemy się, że do roku 2020 rząd zamierza zapewnić powszechny dostęp do Internetu o prędkości co najmniej 30 Mb/s, a następnie zamierza „doprowadzić” do prędkości co najmniej 100 Mb/s, ale tutaj uwzględniając już jedynie 50% gospodarstw domowych. Wszystkie te działania mają za zadanie wpłynąć na realizacje innych celów Europejskiej Agendy Cyfrowej, związanymi z szerokopasmowym dostępem do usług sieciowych.

Uwaga! Więcej informacji o Projekcie Narodowego Planu Szerokopasmowego, wraz z debatą o jego realizacji, będzie można zdobyć oglądając prelekcję "Ile infrastruktury, by dotrzymać kroku szerokopasmowej Europie?", która jest jednym z punktów programu na "X Forum Usług Szerokopasmowych" organizowanego przez redakcję Computerworld.

Trzeba zaznaczyć, że jeśli chodzi o dostęp do szybkiego łącza, na tle Europy wciąż wypadamy bardzo słabo. Według indeksu Ookla, w którym prezentowane są dane z popularnego widżetu testującego szybkość połączenia internetowego Speedtest.net, średni wynik dla Polski wynosi 16.20 Mbps szybkości pobierania danych (46. miejsce na świecie, za Ukrainą, Estonią, Czechami czy Litwą) i 5.09 Mbps szybkości ich wysyłania (58. miejsce na świecie).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200