Zatrzymać zagrożenia internetowe

Zagwarantowanie pracownikom pełnego dostępu do internetu, przy jednoczesnym zadbaniu o pełną ochronę sieci przedsiębiorstwa, poprzez wdrożenie efektywnej bariery osłonowej na styku z internetem - to duże wyzwania dla administratorów i osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo IT.

Pomimo stosowania środków zabezpieczających, takich jak systemy zapobiegania wtargnięciom, cyberprzestępcy obmyślają coraz to nowe sposoby ich omijania, wykorzystując m.in. użytkowników sieci do ściągania zainfekowanych pakietów podczas codziennych transakcji webowych. Nieograniczony dostęp do internetu może także wykorzystywać zasoby sieciowe oraz otwierać niepożądane kanały komunikacyjne, takie jak komunikatory czy sieci wymiany plików.

Lista zagrożeń internetowych jest długa i nie można ich ignorować - ataki webowe są teraz jednymi z najbardziej niebezpiecznych i wymyślnych wektorów ataku używanych przez cyberkryminalistów. Mogą pochodzić ze stron WWW, zawłaszczonych czasowo legalnych witryn, wiadomości phishingowych czy sieci społecznościowych. Dlatego też zaniechanie wdrożenia efektywnej bariery osłonowej na styku z internetem jest dużym ryzykiem.

Bramy ochronne

W internecie nie ma nic stałego. Pojawiają się wciąż nowe zagrożenia, a firmy (szczególnie małe i średnie) na ogół nie mają własnych specjalistów potrafiących określić najnowsze zagrożenia i dobrać do nich odpowiednie środki zaradcze. Przystosowanie się do zmiennej natury zagrożeń wymaga przede wszystkim rozpoznania dróg największego ryzyka, typów transakcji podatnych na kradzież czy ujawnienie, a także potencjalnych mechanizmów, za pomocą których napastnicy mogą uzyskać dostęp do wrażliwej informacji. Równie istotne jest zidentyfikowanie i zapobieganie działaniom, takim jak: nadużywanie zasobów sieciowych, udostępnianie informacji prawnie zabronionych lub nieświadome narażanie innych użytkowników sieci na rozprowadzanie wirusów i kodów złośliwych. Efektywność stosowanych środków ochrony Weba można mierzyć sukcesem w osiąganiu tych celów, nie zakłócając jednocześnie prowadzenia codziennych operacji biznesowych.

Zatrzymać zagrożenia internetowe

Modele wdrożeniowe specjalizowanych urządzeń ochronnych

Do zabezpieczania operacji webowych można stosować różne rozwiązania: od oprogramowania klienckiego na punktach końcowych, po bramy ochronne umiejscawiane na obrzeżu sieci.

Dla małych i średnich firm korzystne jest konsolidowanie mechanizmów ochrony operacji webowych w łatwo wdrażanych rozwiązaniach sprzętowych lub dogodnych urządzeniach wirtualnych. Wdrażanie i utrzymywanie środków ochrony Weba samo w sobie może być kosztowne i "zasobożerne", jeżeli wykonywane jest fragmentarycznie i w sposób nieskoordynowany.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200