Zastrzyk dla Compu

Polski Fundusz Przedsiębiorczości, reprezentowany przez Enterprise Inwestors, kupił za 16 mln zł dwa mln akcji warszawskiej Comp S.A.

Polski Fundusz Przedsiębiorczości, reprezentowany przez Enterprise Inwestors, kupił za 16 mln zł dwa mln akcji warszawskiej Comp SA.

Enterprise Inwestors, należący do pierwszej piątki największych inwestorów zagranicznych w Polsce, w ciągu ostatnich 8 lat zainwestował w polskie firmy ponad 500 mln USD, z czego od początku 1997 r. 80 mln USD. W ciągu następnych dwóch lat - według planów - wydatki te wyniosą 130 mln USD. Jedną z jego ostatnich inwestycji jest zakup 2 mln akcji Comp SA, integratora systemów informatycznych.

Wartość kontraktu wynosi 16 mln zł. Przejęcie udziałów odbędzie się w dwóch transzach. Pierwsza transakcja ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Druga zostanie sfinalizowana do końca maja 1999 r.

Inwestycje w informatykę

Jest to druga w tym roku inwestycja Enterprise Inwestors w spółkę informatyczną. Pierwszą był zakup za 3,5 mln USD 40% akcji wrocławskiej Tety SA. Jednak pierwszą polską spółką informatyczną, w której udziały kupił ten fundusz w 1994 r., był ComputerLand SA. "Rynek IT jest jednym z najszybciej rozwijających się w ostatnich latach segmentów rynku. Comp SA jest - naszym zdaniem - liderem w integracji systemów na bazie sprzętu takich dostawców, jak Sun Microsystems i Nortel Networks. Dlatego, mając na uwadze dobre perspektywy rozwoju tej branży, zdecydowaliśmy się zainwestować w Comp" - tłumaczy decyzję Zygmunt Gajkowski, wiceprezes Enterprise Inwestors.

Pół na pół

Pozyskany kapitał spółka podzieli na dwie części. Połowa zostanie przeznaczona na rozwój obecnej działalności. Pozostała część ma być zainwestowana w rozwój w nowych dziedzinach.

"Zamierzamy silniej rozwijać działalność związaną z bezpieczeństwem systemów informatycznych" - mówi Jacek Papaj, prezes zarządu Comp SA. W planach Compu są również zakupy udziałów w polskich spółkach branży teleinformatycznej, a tym samym powiększenie grupy kapitałowej.

Dotyczy to głównie firm zajmujących się handlem elektronicznym oraz sieciami intranet i Internet. Obecnie w skład Grupy Comp wchodzą: Comp Rzeszów SA (producent systemów bankowych), ICD Comp Consulting (zajmująca się usługami wdrożeniowymi) i Pacom (projektująca i instalująca sieci okablowania strukturalnego).

Po drodze do giełdy

Wspólnym celem Comp i nowego inwestora jest zadebiutowanie na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Złożenie prospektu emisyjnego planowane jest na początek 2000 lub 2001 r.

Będzie to jednak uzależnione od sytuacji na giełdzie i realizacji prognoz spółki. W roku 1997 obroty Comp SA wyniosły 21 mln zł, a całej grupy - 42 mln zł.


TOP 200