Zaskakujący boom na rynku serwerów

Po kilku chudych latach, rynek serwerów nagle odżył i to w zdecydowany sposób. Jak podaje firma analityczna IDC, w pierwszym kwartale tego roku, w porównaniu do tego samego kwartału 2017 roku, użytkownicy kupili aż 2,7 mln takich systemów obliczeniowy, czyli o 20,7% więcej.

Jeszcze lepiej ma się sprawa z przychodami, wzrosły one bowiem przez rok o 38.6%. To już trzeci z kolei kwartał, w którym wzrost obrotów na rynku serwerów wynosi grubo ponad 10 %. Duża jest w tym zasługa wiodących producentów serwerowych układów CPU. Intel wprowadził np. do oferty w zeszłym roku bardzo wydajne procesory linii Skylake, które bez wątpienia

AMD również powoli nabiera rozpędu i jej najnowsze procesory Epyc spotkały się z bardzo życzliwym przyjęciem o czym może świadczyć fakt, że takie firmy jak Cisco, Cray czy Dell zdecydowały się ostatnio uruchomić produkcję serwerów bazujących na tych właśnie układach CPU.

Zobacz również:

Najwięcej serwerów produkuje obecnie Dell (20,6% udziału w rynku), a na drugim miejscu plasuje się H3C (wspólne przedsięwzięcie HPE i chińskiego dostawcy systemów obliczeniowych; 16%). Trzecie miejsce zajmuje chiński ODM (Original Design Manufacturer) noszący nazwę Inspur. Korporacja ta może się pochwalić największym wzrostem obrotów, bo porównując rok do roku jest to 77,5%.

Jeśli chodzi o ujęcie geograficzne, to prym wiedzie region Azji/Pacyfiku: wzrost przychodów o 51,7%. Rynek chiński prze do przodu jak burza, odnotowując wzrost przychodów o 67,4%. Wyniki pozostałych regionów, to: Ameryka Łacińska - 41,1%; USA - 40.,6%; region EMEA - 35%.

I na koniec jeszcze dwie liczby. Popyt na serwery x86 wzrósł o 41%, a na serwery pozostałych platform (wśród którym liczy się głównie platforma IBM Power oraz maszyny mainframe) o 15,5%.


TOP 200