Zaskakująco dobre wyniki w regionie CEE na rynku zewnętrznych systemów pamięci masowych

IDC donosi – obroty na rynku zewnętrznych systemów pamięci masowych w regionie CEE (Central and Eastern Europe; Europa Centralna i Wschodnia) wzrosną w drugim kwartale 2014 roku (porównując rok do roku) o 8,2%, osiągając wartość 244,38 mln USD. Producenci tego typu systemów wyprodukowali w tym czasie rozwiązania o ogólnej pojemności 212,5 PB (czyli o 50% więcej niż w drugim kwartale 2013 roku).

Do tak dobrego wyniku przyczyniła się w dużej mierze Rosja, gdzie szczególnym powodzeniem cieszyły się w tym czasie zewnętrzne systemy pamięci masowych klasy „high end”. Firmy funkcjonujące w pozostałych krajach tego obszaru kupowały z reguły mniejsze systemy klasy podstawowej (entry level). Ten segment rynku również urósł, jednak w mniejszym stopniu niż segment rozwiązań klasy „high end”. Najmniejszym powodzeniem cieszyły się systemy klasy średniej (midrange), co można tłumaczyć tym, że użytkownicy wybierają często zamiast nich inne dostępne obecnie formy przechowywania danych (chmura, pamięci flash czy rozwiązania typu SDS (Software-Defined Storage; pamięci masowe oparte na oprogramowaniu).

Jeśli chodzi o wzrost przychodów na tym rynku, to najlepszym wynikiem może się pochwalić firma HP (wzrost o 57%; głównie za sprawą firm rosyjskich, które kupiły w tym czasie wiele systemów pamięci masowych produkowanych przez tą firmę). Biorąc pod uwagę udział w rynku, HP zajmuje drugie miejsce (na pierwszym miejscy znajduje się EMC, a na trzecim IBM). Drugą po HP firmą, która odnotowała największy wzrost obrotów, jest NetApp (wzrost o 36,5%).

Zobacz również:


TOP 200