Zaskakujące badanie dotyczące systemu Windows 11

Raport opracowany przez firmę Lansweeper pokazuje, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy liczba pecetów, które użytkownicy zmodyfikowali i przeszli na system Windows 11, uległa potrojeniu. Jednak procent wszystkich komputerów pracujących pod kontrolą tego systemu pozostaje dalej niewielki i pozostawia wiele do życzenia.

Po zbadaniu przez firmę ponad 10 mln pecetów okazało się, że tylko 1,44% z nich działa obecnie pod kontrolą systemu Windows 11. W porównaniu ze styczniem tego roku, jest to wzrost rzędu 0,52%.

Chociaż zdecydowana większość komputerów przeskanowanych przez oprogramowanie firmy Lansweepera przeszła test pamięci RAM (bo 91%), tylko około połowa zainstalowanych w nich modułów TPM (Trusted Platform Modules) spełniała wymagania stawiane przez Windows 11. Prawie 19% pecetów nie przeszło testu TPM w ogóle, a 28% nie było z tym modułem kompatybilnych lub zainstalowane w nich moduły TPM były domyślnie wyłączone.

Zobacz również:

  • Superaplikacje: kolejny ważny temat dla korporacyjnego IT?
  • Ta aktualizacja systemu iOS jest szczególnie ważna
  • Linux Ubuntu działający w czasie rzeczywistym jest już dostępny

Jeszcze gorzej ma się sprawa z wirtualnymi maszynami. Tu 44,9% maszyn spełnia wymagania systemu Windows 11 dotyczące układu CPU, a w przypadku pamięci RAM jest to 66,4%. Jeśli chodzi o moduł TPM, to tylko 0,23% wszystkich wirtualnych maszyn ma ten moduł włączony.

Trzeba tu sobie od razu jasno powiedzieć, ze badanie firmy Lansweepera różni się mocno od innych opracowań tego typu, które szacują iż pod kontrolą systemu indows 11 pracuje kilkakrotnie więcej (nawet od 15 do 20%) wszystkich funkcjonujących obecne na świecie pecetów. Większość analityków sądzi, że są to zawyżone szacunki i prawda leży prawdopodobnie gdzieś po środku. Trzeba jednak powiedzieć, że Microsoft na pewno nie ma powodów do zadowolenia, gdyż na pewno nie przewidywał, że ekspansja systemu Windows 11 będzie tak powolna.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200