Zasilanie serwerowni i centrów danych

Zasilanie klimatyzacji

Zasilanie serwerowni i centrów danych

Zasilanie szaf teleinformatycznych przy wykorzystaniu przełączników zasilania

Duże ośrodki przetwarzania danych oraz serwerownie obok bezpiecznego zasilania do właściwej pracy potrzebują zapewnienia ściśle określonych parametrów środowiskowych. Do tego celu służą urządzenia klimatyzacyjne.

W zależności od gęstości mocy w szafie sposób zasilania klimatyzacji jest bardziej lub mniej krytyczny. W systemach IT o niewielkiej gęstości upakowania możliwe są kilkunastominutowe przerwy w chłodzeniu, gdyż temperatura wewnątrz urządzeń nie zwiększa się zbyt szybko. Gorzej jest w układach wysokiej gęstości, gdzie temperatura szybko narasta i konieczne jest zapewnienie zasilania gwarantowanego dla układów klimatyzacji. Jednak gdy system ma pracować dłużej, należy również stosować rezerwowanie tych odbiorów, ponieważ wysoka temperatura może być przyczyną awarii.

Przy budowie systemu zasilania z użyciem agregatu prądotwórczego nie trzeba zabezpieczać systemów klimatyzacji przez UPS, wystarczy tylko z agregatu, gdyż krótkotrwała przerwa (związana z czasem uruchomienia agregatu: kilkanaście-kilkadziesiąt sekund) dla większości aplikacji nie powinna mieć wpływu na znaczące pogorszenie się warunków środowiskowych.

Pod względem energooszczędności, zasilanie układów klimatyzacji z zasilacza UPS niepotrzebnie zwiększa straty energii oraz ryzyko awarii. Są to bowiem odbiorniki o dość dużym poborze prądu, dlatego często rezygnuje się z ich zabezpieczania UPS-ami. Obwody zasilania klimatyzacji powinny być każdorazowo wydzielane z elektrycznej instalacji zasilającej, tzn. zabezpieczane oddzielnym wyłącznikiem.

Zarządzanie zasilaniem

Ważne jest zapewnienie monitorowania zarówno wszystkich kluczowych urządzeń należących do warstwy infrastruktury serwerowni, jak i środowiska. System monitorowania i zarządzania powinien dostarczać informacji już na poziomie pojedynczej jednostki struktury systemu (np. szafy). Aktywne zarządzanie poszczególnymi elementami odbiorczymi znacząco wpływa na zwiększenie dostępności. Pozwala bowiem stwierdzić, czy urządzenia teleinformatyczne pracują prawidłowo i czy nie występują przeciążenia sieci zasilającej.

Dzięki urządzeniom pozwalającym na zdalne wyłączanie lub włączanie pojedynczych urządzeń teleinformatycznych, można zoptymalizować (wydłużyć) czas pracy systemu informatycznego w razie awarii zasilania (praca UPS-a z baterii), wyłączając zbędne lub mniej ważne urządzenia. Urządzenia zarządzające poszczególnymi obwodami odbiorczymi ułatwiają również administrowanie, umożliwiając ich restart oraz optymalizację pracy sprzętu w sieciach rozległych.

Zarządzanie zasilaniem przez zastosowanie wielotorowych przełączników zasilania zwiększa niezawodność systemu oraz eliminuje w dużym stopniu konieczność zmian okablowania, a także pozwala na dokonywanie lokalnych i zdalnych pomiarów obciążenia. Częsta modyfikacja obwodów zasilania, w połączeniu z koniecznością zasilania urządzeń w sposób ciągły (7x24h), stwarza ryzyko popełnienia błędów łączeniowych, co potwierdza raport Uptime Institute, z którego wynika, iż ponad 50% wszystkich przypadków wyłączenia zasilania w centrach przetwarzania danych spowodowanych jest błędem człowieka.

Zasilanie serwerowni i centrów danych

TOP 200