Zasilanie serwerowni i centrów danych

Zasilanie szaf teleinformatycznych

Zasilanie serwerowni i centrów danych

Metody zabezpieczania zasilania szaf

W niewielkich serwerowniach (por. rys. 3a) do zasilania sprzętu teleinformatycznego w szafach stosuje się najczęściej UPS-y przeznaczone do montażu w szafie 19’’ (wersja rack). W przypadku zasilaczy montowanych w szafie wraz z innym sprzętem teleinformatycznym znacznie trudniej zapewnić właściwe parametry pracy (głównie zapewnienie właściwej temperatury) UPS-a, co może prowadzić do znacznego skrócenia żywotności baterii akumulatorów.

W centrach danych z dziesiątkami lub setkami szaf, częściej stosuje się model zasilania z centralnego zasilacza UPS (por. rys. 3b) - w wersji klasycznej bądź modułowej. W obu wąskim gardłem (tam gdzie istnieje możliwość wystąpienia awarii) - są układy dystrybucji do szaf. Coraz częściej więc w krytycznych aplikacjach wykorzystuje się dwa źródła zasilania. W przypadku sprzętu teleinformatycznego, który nie dysponuje możliwością zasilania z dwóch źródeł zasilania, stosuje się urządzenia służące do przełączania z głównego źródła zasilania na pomocnicze.

Przełączniki źródeł zasilania

Coraz częściej sprzęt IT stosowany w centrach obliczeniowych wyposaża się w nadmiarowe zasilacze i przewody zasilające, co zapewnia podwójne tory zasilania aż do wewnętrznego systemu zasilającego poszczególne urządzenia IT. Takie rozwiązanie znacznie zwiększa poziom niezawodności, gdyż urządzenia mogą kontynuować pracę w razie wystąpienia awarii w dowolnym miejscu któregokolwiek z torów zasilania.

Istnieje jednak duża grupa urządzeń teleinformatycznych, które nie dysponują podwójnym torem zasilania. Aby zwiększyć dostępność zasilania dla tych urządzeń, stosuje się przełączniki źródeł zasilania umożliwiające korzystanie z nadmiarowych torów zasilania. Pozwalają one na przełączanie między różnymi źródła zasilania (np. linia zasilająca - agregat prądotwórczy) na wejściu zasilacza UPS, co zapewnia znaczne zwiększenie dostępności systemu teleinformatycznego.

Zdecydowana większość odbiorników teleinformatycznych jest wyposażana w przetwornice impulsowe SMPS (Switch Mode Power Supply), które są w stanie przetrwać krótkie zakłócenie zasilania. Ze względu na rodzaj budowy, rozróżnia się przełączniki elektromechaniczne ATS oraz statyczne STS. Przełączniki takie mogą być montowane w szafie, co ułatwia ich obsługę oraz monitorowanie, lub występować jako wolno stojące (szczególnie dla urządzeń dużych mocy). Dużą korzyścią stosowania przełączników jest ograniczenie zasięgu potencjalnej awarii zasilania.


TOP 200