Zasilanie i chłodzenie centrum danych:oszczędzić można łatwiej niż się wydaje

4. Puste miejsca w szafach

Zmniejszenie liczby serwerów i pamięci masowych w zmodernizowanym i zwirtualizowanym centrum danych powoduje często, że pozostają w nim szafy stelażowe zawierające więcej niż dotąd pustych, nie wypełnionych sprzętem miejsc. Może to istotnie wpłynąć na zmniejszenie efektywności systemu. Dlatego dobrze jest pamiętać o uszczelnieniu tych pustych przestrzeni w szafach oraz niewykorzystywanych przepustów kablowych, itp.

5. Koncepcja tworzenia rozwiązań strefowych

Wraz z popularyzacją technologii wirtualizacyjnych i związanymi z tym nowymi możliwościami konsolidacji infrastruktury sprzętowej, pojawił się nowy trend w architekturze centrów danych polegający na tworzeniu tzw. niezależnych stref (zones).

Ile energii zużywają centra danych na świecie?

Z najnowszej wersji raportu “Worldwide electricity used in data centers", opracowanej przez Jonathana Koomey’a, wynika, że w latach 2005-2010 na świecie nastąpił 56-procentowy wzrost zużycia energii przez centra przetwarzania danych, a ich udział w całkowitym zużyciu jest szacowany na 1,1-1,5%. Należy tu jednak podkreślić, że według raportu, istotnie spadła dynamika wzrostu, bo w latach 2000-2005 zużycie energii przez centra danych zwiększyło się 2-krotnie, co było podstawą do katastroficznych prognoz o zbliżającym się kryzysie energetycznym, takich jak raport EPA z 2007 r. W rzeczywistości okazało się, że systemy IT nie zaczynają zużywać tak dużej energii, jak to przewidywano jeszcze kilka lat temu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że wynikło to głównie z mniejszego przyrostu liczby instalowanych na świecie serwerów, a nie wzrostu energooszczędności samych centrów przetwarzania danych.

Konsolidacja połączona z wirtualizacją z zasady umożliwia istotne zmniejszenie liczby fizycznych komputerów, a jednocześnie współczesne serwery pozwalają na uzyskanie znacznie większej niż kiedyś gęstości upakowania. W niektórych wypadkach można więc zastąpić klasyczne rzędy szaf stelażowych wspólnie chłodzonych i zasilanych przez szafę lub szafy tworzące wydzieloną strefę. Strefy takie mogą służyć do obsługi aplikacji różnych kategorii i różnie obciążających serwery. Można np. oddzielić serwery obsługujące oprogramowanie typu back-office od serwerów zapewniających obsługę aplikacji krytycznych.

W efekcie, przewidując realne obciążenia (a więc zapotrzebowanie na moc i wydajność chłodzenia), można zbudować system, w którym energia zasilania i moc chłodzenia są precyzyjnie dopasowane do realnych wymagań danej strefy. Pod względem zasady działania jest to rozwiązanie wzorowane na znanych systemach klimatyzacji precyzyjnej.

Z kolei podział stref według aplikacji pozwala na bardziej efektywne niż w klasycznej architekturze dopasowanie infrastruktury do rzeczywistych wymagań - na przykład zastosowanie redundantnych systemów zasilania i chłodzenia tylko dla strefy obsługującej aplikacje krytyczne.

Nie ulega wątpliwości, że tego typu idee i rozwiązania umożliwiają zwiększenie zarówno energetycznej efektywności centrum danych, jak i zmniejszenie kosztów inwestycji w infrastrukturę.

6. Wykorzystanie zewnętrznego powietrza do chłodzenia systemu

Centra danych, zwłaszcza oparte na klasycznych architekturach, są często nadmiernie chłodzone, co w praktyce oznacza, że zużywają więcej energii niż jest to niezbędne. Jeśli ktoś jest specjalistą w zakresie infrastruktury centrów danych, to zapewne spotkał się z zaleceniami organizacji ASHRAE (American Society of Heating, Refrigerating and Air-Conditioning Engineers), definiującymi parametry środowiskowo w centrach danych, które powinny być spełnione, by działały one bez zakłóceń. W najnowszej wersji zaleceń ASHRAE wprowadzono istotne modyfikacje. Dotyczą one m.in. podniesienia dopuszczalnej wartości temperatur, a w konsekwencji niezbędnej wydajności systemów chłodzenia, które w rezultacie mogą, znacznie częściej niż w klasycznych rozwiązaniach wykorzystywać powietrze zewnętrzne. Pozwala to na nawet 50% zmniejszenie zużycia energii przez system chłodzenia.


TOP 200