Zasilanie i chłodzenie centrum danych:oszczędzić można łatwiej niż się wydaje

Najczęściej sygnalizowane przez użytkowników bariery

• Zbyt mały budżet ograniczający możliwość inwestycji w nowe, energooszczędne rozwiązania.

• Kierownictwo firmy uważa, że większy priorytet mają inwestycje w innych obszarach działalności przedsiębiorstwa.

• Brak jest możliwości pomiaru rzeczywistego zużycia energii przez różne elementy systemu IT i w efekcie praktycznego zaplanowania ewentualnych modernizacji.

• Regulowaniem rachunków za energię zajmują się działy, które nie zwracają uwagi i nie współpracują z pracownikami IT.

• Specjaliści z działu IT mają za małą wiedzę i umiejętności w zakresie efektywnych metod pomiaru zużycia energii oraz analizowania i identyfikowania obszarów, w których można uzyskać oszczędności.

Parametry i porady

Autorem innego przydatnego zestawu porad - jak praktycznie zwiększyć efektywność centrum danych bez ponoszenia dużych nakładów na jego modernizację - jest John Tucillo, prezes znanej organizacji The Green Grid. Ta ostatnia opracowała nie tylko powszechnie uznaną specyfikację parametru PUE (Power Usage Effectiveness), ale również związane z nim metodologie pomiarów energetycznej efektywności systemów IT.

1. Ile energii zużywają różne elementy infrastruktury?

Pierwszym krokiem w projekcie zakładającym zwiększenie energooszczędności centrum danych jest określenie: ile dokładnie energii jest zużywane oraz jaki mają w tym udział poszczególne elementy infrastruktury? Tego typu analiza jest podstawą w planowaniu zwiększenia efektywności.

Nie musi ona być przesadnie dokładna. W jej przeprowadzeniu pomóc może opracowany przez The Green Grid i powszechnie uznany standard - współczynnik PUE (Power Usage Effectiveness). Jego wartość obliczona dla konkretnego centrum danych pozwala na praktyczną ocenę potrzeby podjęcia modernizacji i szacunkowej wielkości możliwych do uzyskania oszczędności.

2. Rachunki za zużycie energii

Warto sprawdzić rachunki za energię. Choć może się to wydawać oczywiste, to wcale nie jest powszechną praktyką, by kierownicy działu IT je analizowali. Dobra współpraca dyrektora działu IT z dyrektorem finansowym może pozwolić na wykrycie tych elementów infrastruktury, które potencjalnie dają największe możliwości zwiększania efektywności energetycznej infrastruktury.

3. Wirtualizacja i konsolidacja

Zasilanie i chłodzenie centrum danych:oszczędzić można łatwiej niż się wydaje

Parametry efektywności energetycznej centrum danych

Po przeprowadzeniu analizy zużycia energii przez wykorzystywaną infrastrukturę można przystąpić do planowania jej modernizacji. W konkretnych przypadkach rozwiązania mogą być różne, ale można wymienić dwa najbardziej typowe i najczęściej stosowane: konsolidacja i wirtualizacja. Zmniejszenie liczby fizycznych serwerów oraz zwiększenie poziomu wykorzystania dostępnej mocy przetwarzania, to dość oczywiste metody pozwalające na zmniejszenie zużycia energii w centrum danych. Ale ich efektywne wdrożenie wymaga uwzględnienia wpływu na wszystkie elementy infrastruktury.

"Jeśli fizyczne serwery i pamięci masowe obciążone średnio na poziomie nie przekraczającym 20% zostaną zastąpione przez urządzenia pracujące przy obciążeniu 70-80%, to systemy zasilania i chłodzenia muszą zostać dopasowane do nowych wymagań".

Z reguły sam przegląd architektury systemu chłodzenia i jego prosta modyfikacja często pozwalają na uzyskanie istotnych oszczędności i to bez konieczności inwestowania.

Z praktyki wynika, że w większości firm 20-40% zwiększenie efektywności systemu chłodzenia jest możliwe przy wykorzystaniu tak prostych metod, jak zbliżenie klimatyzatorów do szaf serwerowych (strategia określana jako close-coupled cooling).


TOP 200