Zasilanie AC czy DC w systemach teleinformatycznych?

Zasilanie urządzeń teleinformatycznych

Obecnie urządzenia teleinformatyczne są wyposażane w układy zasilaczy wymagające często różnych źródeł zasilania.

Większość rozwiązań zasilających w systemach IT oparta jest na napięciu przemiennym - zgodnie ze standardami występującymi w różnych częściach świata.

Zasilanie AC czy DC w systemach teleinformatycznych?

Rodzaje stosowanych poziomów zasilania urządzeń teleinformatycznych

Do lat 80. ubiegłego wieku przeważały systemy oparte na zasilaniu prądem stałym, lecz w niektórych obszarach, takich jak zabezpieczenia zasilania urządzeń telekomunikacyjnych oraz w systemach automatyki elektroenergetycznej, nadal często są stosowane. W aplikacjach informatycznych najczęściej występuje zasilanie zmiennoprądowe jednofazowe, jednak aby zwiększyć sprawność energetyczną serwerowni - coraz częściej powraca się do zasilania prądem stałym.

Dzięki wykorzystaniu prądu stałego unika się bowiem przetwarzania energii (prądu stałego na zmienny) w zasilaczu UPS online wykonanym w topologii podwójnej konwersji. Należy jednak zwrócić uwagę, że systemy zasilania prądem stałym na napięcie 48 V cechują duże prądy o wartościach często przekraczających kilkaset amperów (gdyż zmniejszenie się napięcia zasilającego powoduje proporcjonalny wzrost wartości prądu, aby osiągnąć określony poziom mocy), co stwarza dodatkowe wyzwania systemom dystrybucji. Urządzenia rozdzielające, takie jak przełączniki i wyłączniki przystosowane do napięcia stałego, są droższe od rozwiązań na napięcie przemienne.

Aby ograniczyć zużycie energii przez systemy zasilania, szczególnie dla centrów nowo budowanych, niektórzy eksperci proponują przejście na napięcia stałe 12 V. W przypadku takiego rozwiązania, nie tylko unikamy konwersji energii DC (prądu stałego) na AC (przemienny) w zasilaczach UPS, ale i konwersji w zasilaczu urządzenia IT. Urządzenia elektroniczne - jak wiadomo - pracują na napięcie stałe (mają wewnętrzne zasilacze, które konwertują napięcie AC na DC). Jednak w tym przypadku, ze względu na niskie napięcia problemem pozostają również duże wartości prądów.

Porównanie efektywności energetycznej zasilania prądem przemiennym i stałym

Koronnym argumentem za stosowaniem w systemach teleinformatycznych zasilania napięciem stałym jest zwiększenie efektywności energetycznej poprzez ograniczenie liczby cyklów przetwarzania energii, gdyż każda taka konwersja wiąże się z generowaniem strat. W zasilaczach online zachodzi konieczność konwersji napięcia z przemiennego na stałe i ponownie na przemienne, a same urządzenia teleinformatyczne również przetwarzają napięcie przemienne na stałe.


TOP 200