Zarządzanie środowiskiem IT

Kontrola i utrzymanie porządku infrastruktury IT zawsze były wyzwaniem dla administratorów, szczególnie gdy mają do czynienia z rozbudowanym środowiskiem korporacyjnym oraz dużą ilością sprzętu i kont użytkowników. A sprawnie działający system to bezproblemowa praca oraz spokój administratorów.

Do zarządzania użytkownikami, komputerami oraz pozostałym sprzętem zwykle wykorzystuje się narzędzia dostarczane wraz z systemami (np. Windows Server), skrypty oraz oprogramowanie innych producentów. Najczęściej są to programy dedykowane konkretnym zadaniom, więc w konsekwencji konieczne jest posiadanie wielu aplikacji. Jednak oprócz codziennych funkcji administracyjnych pozostaje jeszcze problem ewidencji infrastruktury, audytu oraz kontroli nad licencjami. Realizacja wszystkich tych zadań za pomocą wielu różnych aplikacji powoduje niepotrzebne zamieszanie oraz, co gorsza, wymaga więcej czasu. Często dochodzi do sytuacji, gdy trzeba w krótkim czasie wykonać jakieś czynności administracyjne, a system aplikacji rozproszonych skutecznie to uniemożliwia. Zdarza się też, że niektóre rzeczy najlepiej wykonać z poziomu konsoli poleceń w trybie tekstowym. Jednak nie każdy specjalista IT posiada umiejętność sprawnego tworzenia skryptów, zapytań Active Directory czy nawet wykorzystania prostych poleceń w trybie tekstowym.

Zarządzanie środowiskiem IT

PEwida Standard – kreator nowego zestawu komputerowego.

Z pomocą mogą przyjść aplikacje, które potrafią obsłużyć wiele obszarów funkcjonalnych środowiska IT. Mając na uwadze środowiska korporacyjne, wśród których zdecydowana większość wykorzystuje systemy serwerowe Microsoftu z usługami Active Directory, przyjrzymy się programom przeznaczonym głównie dla tego typu infrastruktury. Oczywiście administratorzy znają aplikacje oraz całe systemy zarządzania, które wywodzą się od producentów systemów, jednak na rynku dostępne są również inne produkty, które z powodzeniem radzą sobie z obsługą środowiska Windows Server oraz usługami, które są świadczone przez te systemy. Do tego dochodzi zarządzanie stacjami klienckimi oraz urządzeniami (np. drukarki sieciowe, przełączniki). Postaramy się przybliżyć tego typu programy, ich funkcjonalność i przydatność w środowiskach korporacyjnych, mając na uwadze podstawowe zadania administracyjne ułatwiające pracę personelowi IT.

Zarzadzanie stacjami roboczymi i użytkownikami

Każdy administrator, który był zmuszony korzystać z kilku narzędzi wykonując pojedyncze zadania, z pewnością chciałby mieć pod ręką aplikację, dzięki której miałby możliwość uzyskać te same rezultaty. Od wielu lat na rynku znajduje się aplikacja Hyena (www.systemtools.com). To narzędzie do wygodnego zarządzania średnimi i dużymi sieciami opartymi na systemach Windows Server (od 2000 do 2008). Jest to program, który upraszcza codzienne zadania administracyjne dzięki centralizacji wielu funkcji zarządzania systemem Windows. Przy użyciu wygodnego interfejsu przypominającego eksplorator Windows pozwala na skuteczne zarządzanie użytkownikami oraz grupami, ale również jednostkami organizacyjnymi (OU) w usłudze Active Directory. Wbudowane narzędzia pozwalają na przeszukiwanie katalogu AD przy użyciu zaawansowanych filtrów, zarządzanie atrybutami obiektów oraz audyty bezpieczeństwa. Aplikacja daje również możliwość kontroli nad użytkownikami oraz stacjami roboczymi, zarówno lokalnymi, jak i domenowymi. W prosty i wygodny sposób pozwala na jednoczesną zmianę wielu atrybutów dla wielu kont.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200